Problémy rostlin zapříčiněné vodou a větrem
30. 5. 2021Jak poškozuje nadměrné množství vody růst, vývoj a plodnost rostlin? A do jaké míry ovlivní úrodu sucho, vítr, teplo, sluneční úžeh a úpal?
V červenci znovu raší stromy a keře. Tato tzv. druhá míza je však slabší než jarní. Podle druhu trvá do konce srpna, případně do poloviny září.
Druhou mízu využíváme pro letní roubování a očkování.
Pokračovat můžeme v množení rostlin z bylinných řízků, při kterém z hygienických důvodů – kvůli snadnému napadení substrátu houbami – používáme nejlépe hydroponicko-minerální soustavu, nebo aspoň směs rašeliny a písku v poměru 1:1.
Vysoké teploty v delších obdobích beze srážek vyvolávají u listí a plodů tvorbu korkové oddělovací vrstvičky s velkým rizikem následného opadu. Tomu můžeme zabránit včasnou a vydatnou závlahou ke kořenům – povrchová voda by ke kořenům nedosáhla, protože odpar z půdy je v tomto období intenzívní. Zavlažujeme proto v delším časovém intervalu ve větších dávkách. Výhodné je zamezit zbytečnému odparu kypřením půdy a mulčováním.
V červenci rovněž ukončíme přihnojování většiny zahradních rostlin dusíkatými hnojivy. Zmírníme tak růst a podpoříme vyzrávání rostlin, tím i jejich odolnost vůči infekcím a zimnímu mrazu. Plodinám, které ještě potřebují přihnojit, dáme výživu raději v roztoku.
V Česku jsou rozšířeny všechny kmeny šarky švestky, které napadají všechny druhy modrých peckovin, meruněk a broskvoní. Virus je přenášen mšicemi, dále je šířen ovocnými výpěstky – rouby a očky, vegetativně množenými podnožemi.