Zahradní tipy na červenec: druhá míza, řízkování, závlaha, výživa

13. 7. 2021

V červenci znovu raší stromy a keře. Tato tzv. druhá míza je však slabší než jarní. Podle druhu trvá do konce srpna, případně do poloviny září.

Míza pomůže i při množení

Druhou mízu využíváme pro letní roubování a očkování.

Pokračovat můžeme v množení rostlin z bylinných řízků, při kterém z hygienických důvodů – kvůli snadnému napadení substrátu houbami – používáme nejlépe hydroponicko-minerální soustavu, nebo aspoň směs rašeliny a písku v poměru 1:1.

Závlaha proti korkovitosti

Vysoké teploty v delších obdobích beze srážek vyvolávají u listí a plodů tvorbu korkové oddělovací vrstvičky s velkým rizikem následného opadu. Tomu můžeme zabránit včasnou a vydatnou závlahou ke kořenům – povrchová voda by ke kořenům nedosáhla, protože odpar z půdy je v tomto období intenzívní. Zavlažujeme proto v delším časovém intervalu ve větších dávkách. Výhodné je zamezit zbytečnému odparu kypřením půdy a mulčováním.

Korkovitost na plodu

Korkovitost na švestce; foto J. Rod

Pozor na dusík

V červenci rovněž ukončíme přihnojování většiny zahradních rostlin dusíkatými hnojivy. Zmírníme tak růst a podpoříme vyzrávání rostlin, tím i jejich odolnost vůči infekcím a zimnímu mrazu. Plodinám, které ještě potřebují přihnojit, dáme výživu raději v roztoku.

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 9. 2024

Plody peckovin zasažených virem šarky předčasně opadávají

V Česku jsou rozšířeny všechny kmeny šarky švestky, které napadají všechny druhy modrých peckovin, meruněk a broskvoní. Virus je přenášen mšicemi, dále je šířen ovocnými výpěstky – rouby a očky, vegetativně množenými podnožemi.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x