Zahradní tipy na červenec: druhá míza, řízkování, závlaha, výživa

13. 7. 2021

V červenci znovu raší stromy a keře. Tato tzv. druhá míza je však slabší než jarní. Podle druhu trvá do konce srpna, případně do poloviny září.

Míza pomůže i při množení

Druhou mízu využíváme pro letní roubování a očkování.

Pokračovat můžeme v množení rostlin z bylinných řízků, při kterém z hygienických důvodů – kvůli snadnému napadení substrátu houbami – používáme nejlépe hydroponicko-minerální soustavu, nebo aspoň směs rašeliny a písku v poměru 1:1.

Závlaha proti korkovitosti

Vysoké teploty v delších obdobích beze srážek vyvolávají u listí a plodů tvorbu korkové oddělovací vrstvičky s velkým rizikem následného opadu. Tomu můžeme zabránit včasnou a vydatnou závlahou ke kořenům – povrchová voda by ke kořenům nedosáhla, protože odpar z půdy je v tomto období intenzívní. Zavlažujeme proto v delším časovém intervalu ve větších dávkách. Výhodné je zamezit zbytečnému odparu kypřením půdy a mulčováním.

Korkovitost na plodu

Korkovitost na švestce; foto J. Rod

Pozor na dusík

V červenci rovněž ukončíme přihnojování většiny zahradních rostlin dusíkatými hnojivy. Zmírníme tak růst a podpoříme vyzrávání rostlin, tím i jejich odolnost vůči infekcím a zimnímu mrazu. Plodinám, které ještě potřebují přihnojit, dáme výživu raději v roztoku.

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x