Vysejte semena na sníh, použijte ty rostliny, které vzejdou

20. 3. 2021

Tak nám ta příroda docela zatápí. Tedy spíše zchlazuje – sněhem a teplotami. Aspoň si můžeme vyzkoušet březnové výsevy na sníh.

Rozhozená drobná semena se dokážou spolu se sněhem stáhnout do povrchových vrstev záhonu tak, aby vyklíčila a velmi časně rašila.

Semena měsíčku vysetá na sníh

Semena měsíčku snesou vysévání na sníh

Setí tzv. na sníh zahrnuje i výsevy do řádek v době, kdy se zdá, že by zahrádkář měl odpočívat a plánovat. Tedy výsevy provedené někdy mezi listopadem a únorem. Semínka vysejeme do řádků a zahrneme je. Během zimy se zbaví látek, které blokují klíčení a na jaře vyrazí velmi časně.

Na sníh sejeme například mák.

Mák kvete

Někdy to vypadá, že kvetoucí máky chtějí sníh napodobit

Pokud je záhon holý, nezmrzlý, můžeme sít mrkev, petržel, pastinák. Staré knihy doporučují časné setí také u novozélandského špenátu.

Z květin lze vysít okrasné máky, tzv. kalifornský máček, stračky, měsíček, hledíky, vlastně i petúnie, prostě všechny letničky, které najdeme na záhoně ze samovýsevu, ze semen, která v záhoně zůstala z dozrálých semeníků těchto květin.

Na záhon lze rozhodit i klasické letničkové směsi, ve kterých je koukol, měsíček, stračka, kalifornský máček, máky, tařičky, petúnie, hledíky, drchnička, laskavec, černucha, len. Směsi, ve kterých je například afrikán, cínie, gazánie či astra, sejeme až mnohem později.

Petúnie

Petúnie Phantom

Ve velké většině jde o druhy s malými semeny, která zapadnou do povrchu záhonu. Pokud však máme pocit, že by semínka potřebovala nějakou peřinku ze zeminy, můžeme záhon s výsevem jemně poprášit třeba nějakým rašelinovým substrátem, nebo starším, překátrovaným kompostem. Stačí v tloušťce asi 1 cm. Pak se můžeme klidně vrátit ke kamínkům, za pec nebo k termostatu, a pokud nás to zajímá, pak i ke kamínkům ve smyslu hornin či minerálů.

  • Záhony určené na časné setí však musíme mít zryté a urovnané už od podzimu. Hrubá brázda se k výsevu nehodí.

Po výsevu už záhony nijak neurovnáváme, jen opatrně vytrháváme rychle rostoucí plevel. Tyto časně seté směsi brzy pokryjí plochu záhonu, samy pak dost výrazně omezují plevele mezi sebou.

Letničky v trávníku

Když se rozhodneme, že náš řidší trávník nebudeme sekat až do doby sklizně sena, můžeme do něho – po vyhrabání stařiny a mechu – přihodit hrsti letničkové směsi, určené k přímému časnému výsevu. V řídkém trávníku se rozrostou, do začátku června by jich měla část již kvést. No a pak se rozhodneme, jestli je necháme zdobit, nebo je zlikvidujeme kosením s tím, že necháme vyšší strniště, aby mohly některé z nich lépe obrůstat.

Foto autor a J. Nováková

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

10. 11. 2024

Hortenzie na podzim neřežeme, lépe tak odolají mrazu

Rostlinu chráníme před mrazy dobrým kompostem, vyšší vrstvou listí, chvojím nebo prodyšnou netkanou textilií. Keř na podzim neořezáváme, protože tak zůstane odolnější vůči mrazu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x