
Čím se živí ptáci v zimě, která semínka najdou v zahradě
18. 12. 2021Přezimující ptáci většinou vyhledávají jako hlavní přirozený zdroj zimní potravy plody různých keřů a stromů, semínka trav a vytrvalých bylin.
Každá, i ta nejmenší zahrádka se stává místem setkávání člověka s přírodou. Najdou-li tu ptáci potravu během zimy, oblíbí si ji a během vegetace zde možná i zahnízdí.
Už nyní máme šanci pozorovat a všímat si, kdo z opeřenců na zahrádce žije, a odhadovat, které druhy v zahradě zahnízdí a kde.
Budky nejčastěji osídlí sýkorky. Průměr vletového otvoru 33 až 34 mm odpovídá koňadře, 27 až 28 mm doporučují ornitologové připravit pro modřinku. Ta ráda využije ke hnízdění i dutiny kmenů.
V korunách stromů si staví hnízdo pěnkava obecná, v živém plotě můžeme objevit hnízdo kosa černého, v porostu při zemi například strnada. Někteří drobní opeřenci vyhledají různorodé skrýše, které nacházejí v kůlnách, stodolách, domech, ve střešním trámoví nebo třeba v prázdném truhlíku. Vynalézaví jsou třeba vrabci.
Jak známo, ptáci na zahradě přispívají ke zdraví rostlin. Hnízdící pár sýkor koňader je schopen během roku ochránit od hmyzích škůdců přibližně 40 ovocných stromů. Jedna sýkora denně spotřebuje kolem 15–17 g hmyzu, larev, kukel a vajíček, tedy přibližně tolik, kolik sama váží.
Připomeňme si nejdůležitější zásady pro řez ořešáku. Výchovný – tvarovací řez korunky stromku děláme jen pokud je nutný v období prvních pěti let po výsadbě. Řez prosvětlovací – průklest, je možný v plodném věku stromu a to vždy v několikaletém odstupu.