Tip: zimní krmení a pozorování ptáků, kteří by mohli v zahradě hnízdit

4. 1. 2020

Každá, i ta nejmenší zahrádka se stává místem setkávání člověka s přírodou. Najdou-li tu ptáci potravu během zimy, oblíbí si ji a během vegetace zde možná i zahnízdí.

Už nyní máme šanci pozorovat a všímat si, kdo z opeřenců na zahrádce žije, a odhadovat, které druhy v zahradě zahnízdí a kde.

Budky nejčastěji osídlí sýkorky. Průměr vletového otvoru 33 až 34 mm odpovídá koňadře, 27 až 28 mm doporučují ornitologové připravit pro modřinku. Ta ráda využije ke hnízdění i dutiny kmenů.

Sýkorka modřinka zaujme pozorovatele i svými pozicemi

Sýkorka modřinka čile hledá potravu v jakékoliv pozici; foto Shutterstock

V korunách stromů si staví hnízdo pěnkava obecná, v živém plotě můžeme objevit hnízdo kosa černého, v porostu při zemi například strnada. Někteří drobní opeřenci vyhledají různorodé skrýše, které nacházejí v kůlnách, stodolách, domech, ve střešním trámoví nebo třeba v prázdném truhlíku. Vynalézaví jsou třeba vrabci.

Jak známo, ptáci na zahradě přispívají ke zdraví rostlin. Hnízdící pár sýkor koňader je schopen během roku ochránit od hmyzích škůdců přibližně 40 ovocných stromů. Jedna sýkora denně spotřebuje kolem 15–17 g hmyzu, larev, kukel a vajíček, tedy přibližně tolik, kolik sama váží.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 7. 2024

Ostružiník v létě zastřihneme, předčasný obrost zaštípneme

Keře popínavých ostružiníků by neměly být příliš husté. Všechny postranní výhony narostlé na nových výhonech proto už během léta krátíme. Postranní výhony zkracujeme od druhé poloviny června do začátku září za druhým nebo třetím listem.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x