Po Bartoloměji studený rosy, nechoďte ráno bosi

1. 8. 2019

Ustálenost srpnového počasí je příslibem pohody a vyrovnanosti druhé poloviny prázdnin. Pravděpodobnost relativně klidného počasí je vysoká.

Meteorologové pravidelně poskytují měsíční výhledy na charakter počasí s tím, že tyto předpovědi se naplňují s určitou mírou úspěšnosti. Například odhad teplot se ve statistickém průměru blíží skutečnosti ze 75 procent, u srážek je to však kolem 65 procent.

Odhad vývoje počasí v druhé polovině měsíce pak bývá ovlivněn dlouhodobými klimatickými hodnotami. Proto je dobré sledovat předpovědi meteorologů průběžně tak, jak je během srpna nebo jiného měsíce upřesňují.

„Dlouhodobá průměrná teplota v období od 29. července do 25. srpna je v České republice 18,4 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 1976, kdy se průměr v těchto dnech dostal pouze na 14,7 stupně. Naopak v roce 2015 to bylo 21,1 stupně.“

Teploty

Meteorologové předpokládají, že (v období od 29. července do 25. srpna 2019) bude teplotně průměrné až slabě nadprůměrné.

Na konci července 2019 meteorologové předpověděli, že nejchladnějším bude v srpnu pravděpodobně poslední týden. Noční teploty dosáhnou na průměr kolem 12 °C, denní na 24 °C.

Ještě je léto

Rosa v srpnu vyhlížená; foto Shutterstock

„Období jako celek by mělo být srážkově průměrné, stejně tak i jednotlivé týdny období,“ uvádějí meteorologové. Dlouhodobý průměr srážkových úhrnů v tomto období je 69 milimetrů. Rekord je z roku 1977, a to 185 milimetrů.“

Srážky

Období celého srpna by mělo být srážkově průměrné, stejně tak i jednotlivé týdny. Průměrné týdenní úhrny budou v intervalu mezi 10 až 20 mm.

Na zahradě

V srpnu obecně platí, že teplota se začíná pomalu snižovat, v půdě bývá rovnoměrná bez výraznějších výkyvů.  Podstatně se krátí délka dne a slunečního svitu je již jen 12 % celoročního úhrnu.

Bosky do rosky, dokud je teplo

Koncem srpna začíná letní rosa studit; foto Shutterstock

Z lidových pranostik lze vyčíst, jaké oblibě se během srpna těšila rosa. Prospívá i zahradě:

  • Když jsou v srpnu velké rosy, zůstane obyčejně pěkné počasí.
  • Když je v srpnu ráno hodně rosy, mají z toho radost vosy.
  • Rosí-li v srpnu silně tráva, pěkné povětří se očekává.
  • Silné rosy v srpnu zadělávají na dobrou pohodu.
  • Srpnové ráno bez rosy – srpnové odpoledne s bouřkou.
  • Vesele bude řinčet kosa, je-li v srpnu hodně rosa.
  • Po Bartoloměji (24. 8.) studený rosy, nechoďte ráno bosi.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

Zahrádkář 8/2019 předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

20. 8. 2019

Pěstujeme na zahradě hlívu ústřičnou a další houby

Srpen je vhodným obdobím pro očkování substrátů myceliem hub. Dnes už lze pěstovat v domácích podmínkách více druhů hub a jejich nabídka se stále rozšiřuje. Totéž platí i o pěstebních substrátech.

zobrazit další rady a tipy