Begonie pokojové kvetoucí pěkně kvetou, ale něco za to chtějí
2. 2. 2021Vedle klasiky mezi begoniemi, tedy vedle voskovek a begonií hlíznatých, získávají zaslouženou pozornost jiné druhy nebo kříženci více druhů begonií.
V předjaří se probouzejí begonie, jejichž hlízy máme od loňska pečlivě uskladněné nebo jsme si je v únoru či březnu nakoupili. Aby krásně kvetly, potřebují ošetřit a vysadit.
Optimální je hlízy očistit od zbytků suchých kořenů a nechat nasucho předklíčit při teplotě kolem 20 °C. Jakmile se objeví jeden či více puků, postaráme se o zakořenění hlíz.
Hlíznaté begonie lze množit ze semen, řízkováním nebo dělením hlíz. První dvě možnosti vyžadují vytápěný skleník. Z toho pohledu představuje dělení hlíz dostupnější způsob množení.
K dělení hlíz se používají jen starší velké hlízy s více puky.
Očištěnou napučenou hlízu rozřízneme ostrým nožem tak, aby každá polovina měla puky. Řezné rány zasypeme nadrceným prachem z dřevěného uhlí a necháme je 2–3 dny zaschnout.
Až pak hlízy usadíme k zakořenění. V místě řezných ran je doporučuji nezasypávat substrátem a následně v zálivce použít fungicid proti houbovým chorobám.
Poměrně velkému zimnímu nedostatku světla, které je důležitým růstovým a vývojovým faktorem pro řadu pokojových rostlin, přizpůsobíme především zálivku.