Semena slunečnice a lojové koule pro velké i malé zobáčky

22. 12. 2019

Nejčastějším krmivem pro přezimující ptáky jsou energeticky bohatá semínka slunečnice. Energetickou bombou pro strakapoudy, žluny a sýkorky je pak hovězí lůj.

Dnes jsou běžně k mání různé lojové koule se semeny vhodných druhů rostlin. Nejvhodnější je tyto ptačí zdroje energie zavěsit na bezpečná místa, kam se nedostanou kočky ani jiní nepřátelé.

Volné zimní dny si můžeme zpestřit tvořením více či méně netradičních krmítek, ať už těch násypných nebo určených pro směsi uložené v tuku.

Lojové koule můžeme pověsit i pod hliněný květináč, který vytvoří stříšku a ochrání kouli před nepříznivým počasím.

Ptáci se také cítí bezpečněji, pokud si mohou před vlastním zobáním sednout na květináč a rozhlédnout se po okolí.

 Střízlík (Troglodytes troglodytes)

Střízlík obecný, jeden z nejmenších ptáků Evropy, dorůstá do velikosti 10 cm; foto Shutterstock

Nezapomeneme ani na nejmenší opeřence – střízlíky, kterým krmení rozdrtíme, nastrouháme nebo do krmítka nasypeme pšeničnou krupici.

  • Střízlíci se však převážně živí pavouky, roztoči, hmyzem a dalšími drobnými živočichy, jejich larvami a vajíčky, a tak si bobule či semena berou jen výjimečně. Potravu také vyhledávají spíše na zemi, pod keři, v houští. Tím víc nás může pak těšit, když je v zimě na krmítku spatříme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

18. 2. 2020

Od února přesazujeme pokojové květiny

Od února – krátce před novým růstem – je nejvhodnější období pro přesazování pokojových květin. S prodlužujícím se dnem se začínají připravovat na novou vegetaci. Rostlinu, kterou chceme přesadit, vyklepneme z květináče. Je-li kořenový systém staršího data a příliš hustý, rozrušíme ho, případně část odstraníme.

zobrazit další rady a tipy