Rostliny z jezírek a rybníčků zazimujeme koncem září

29. 9. 2019

Přestěhujeme choulostivé vodní rostliny do zimovišť, z jezírek odstraníme veškeré odumřelé nebo odumírající rostliny a listy.

Agresivní rostlinné druhy omezíme a zajímavé pobřežní a bahenní rostliny množíme dělením trsů.

Lekníny, jejichž listy začínají žloutnout, jsou citlivé na mráz a potřebují ochranu. V rybníčcích a nádržkách se šikmými stěnami nebo v dostatečně hlubokých jezírkách můžeme lekníny ponechat ve vodě. Nesmí však zamrznout až ke dnu.

Podzimní barvy vodních rostlin mohou také okouzlit

Lekníny na podzim; foto Shutterstock

Promrznutí se dá zabránit. Pokud se vytvoří na vodní ploše únosný led, prosekáme díru a vyčerpáme asi 10 cm výšky vodního sloupce. Vznikne tak mezera mezi vodní hladinou a ledem. Vysekanou díru v ledu uzavřeme balíkem nebo pytlem slámy, případně ji zakryjeme polystyrenovou deskou. Vrstva vzduchu mezi ledem a vodou vyhovuje nejen rostlinám ve vodě, ale i rybám.

Zimní půvab jezírka

Vzduch pod ledem potřebují rostliny i živočichové; foto Shutterstock

Pokud máme v okolí jezírka listnaté stromy, můžeme hladinu již nyní přikrýt sítí, která omezí množství listí spadaného do vody.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 2. 2024

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x