V září se venku ochlazuje, půda drží teplotu s hloubkou

1. 9. 2019

Průměrná denní teplota během září klesá. Koncem měsíce bývá citelně chladněji. Na září připadá 10 % slunečního svitu z celoročního úhrnu.

Pokud je podzim vlídný, čeká nás koncem září až začátkem října období suchého, slunného, málo větrného a přes den příjemně teplého počasí – babího léta, které se ve střední Evropě může protáhnout i na několik týdnů.

V pražském Klementinu měří teplotní měsíční průměry od roku 1775. Nejteplejším historicky zaznamenaným zářím zde byl rok 1798 (19,4 °C), opačným zaznamenaným extrémem se stal rok 1912 s teplotou pouze 10,1 °C. Průměrná teplota září k roku 2012 se udává jako pohyblivá: 15,15 °C s odchylkou +/- 1,47.

Grf průměrných zářijových teplot

Průběh průměrných teplot září od roku 1775 do roku 2012; zdroj Infomet

V září se snižuje i objem dešťových srážek. Proto je bez ohledu na předchozí aktuální vývoj počasí doporučováno zalévat rostliny náročnější na vláhu. Ovocné zahradě prospívají jak srážky, tak teplo a slunečno, aby ovoce mohlo dobře dozrávat.

Teploty v půdě se začínají obracet – čím hlouběji, tím bude teplejší. Poklesy teplot nejsou stále ještě výrazné, ale s koncem měsíce již bývá výrazně chladněji.

Kvete již jen málo dřevin, objevují se poslední květy záhonových růží, rozkvétají vřesy a některé vřesovce, především vřesovec těkavý. Dokvétají letní trvalky. Některé, jako jsou řetězovka (fyzostégie), plaménky, ostrožky, starčky, remontují poté, co jsme je ostříhali. Naplno vykvétají podzimní cibuloviny, především ocúny a šafrány.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x