Myrobalány, durancie a špendlíky pro užitek a krásu, podnož i kvas
30. 8. 2021Vedle švestek, pološvestek, slív, renklód a mirabelek existují další zajímavé skupiny slivoní. Například myrobalány, často považované za jiné peckoviny.
V ovocném sadu postupně zraje drobné ovoce, rané a středně rané odrůdy třešní srdcovek a polochrupek, jahody i nejranější odrůdy meruněk.
Můžeme tak začít radostně sklízet plody svého úsilí. Ale stále máme příležitost pomoci ovoci, aby se povedlo.
Do poloviny měsíce zrají ranější třešně srdcovky Rivan, Karešova a další a polochrupky Burlat, Jacinta, Kasandra a jiné. U pozdějších chrupek se již doporučuje postřik proti vrtuli třešňové, která je příčinou červivosti třešní.
Nejranější odrůdy višní začínají zrát až v polovině června – sladkovišeň Meteor Korai, amarelka Favorit.
Višně zpravidla vrtule třešňová nenapadá, a tak nečervaví.
Záhony jahod stále pravidelně zavlažujeme a odplevelujeme pouze vytrháváním – neokopáváme.
Zralé plody průběžně sklízíme a zpracováváme.
Odstraňujeme hnilobou napadené plody, abychom zabránili šíření infekce. Při masivním výskytu použijeme vhodný fungicid, musíme však dát pozor na dodržení ochranné lhůty.
Ve druhé polovině června začínají dozrávat nejranější odrůdy meruněk Radka a Leskora. Sklízíme je probírkou většinou ve třech sklizních s odstupem asi pěti dnů.
Pomalu začíná dozrávat černý rybíz, později červený a bílý a angrešt. Se sklizní červeného a bílého rybízu nespěcháme – bobule neopadávají, a tak necháme plody dobře vyzrát.
Koncem měsíce začínají zrát ranější odrůdy malin. Sklízíme je často a pravidelně, protože zralé plody velmi rychle měknou a opadávají.
Foto autor
Sasanka japonská (Anemone japonica = A. hupehensis) je krásná na podzim kvetoucí trvalka, asi metr vysoká s jednoduchými nebo i plnými květy velkými v průměru 4 až 5 cm. Většinou v jemných růžových odstínech.