Pozor na jednoduchá hnojiva pro trávník

15. 5. 2020

Mezi vysloveně nevhodná hnojiva trávníku patří rychle působící dusičnanové a čpavkové formy minerálních jednoduchých či plných (bezchloridových) přípravků.

Tato hnojiva výrazně podpoří nejen bujný růst travin a častější sečení, ale i nutnost doplňovat živiny. Navíc dochází k podstatným ztrátám hnojiva, které se vyplavuje do spodních vod! Právě s ohledem na životní prostředí používáme pouze speciální hnojiva na trávník – tedy ta, která neuvolňují dusík příliš rychle.

Dobrá hnojiva na trávník mají dlouhodobou působnost, protože obsahují látku zpomalující nitrifikaci. Dusík se uvolňuje postupně.

Přihnojení buď za deště, nebo se zálivkou

Trávník přihnojujeme nejlépe v deštivých dnech, nebo při aplikaci hnojiva zavlažujeme. Každé přihnojení spojené se zálivkou bychom měli provádět ve třech krocích.

Přihnojení zefektivní déšť i závlaha

Také v trávníku se dostávají živiny ke kořenům díky vodě; foto Shutterstock

  1. První den přidáme k zálivce lehčí dávku hnojiva, aby se živiny dostaly do půdy.
  2. Druhý den důkladně zálijeme vydatnější dávku hnojiva.
  3. Třetí den zavlažujeme silně, aby se živiny dostaly do kořenového systému.

Kdy sekat nově založený trávník

Nový trávník založený na jaře je třeba pravidelně sekat. Poprvé, když dosáhne výšky asi 10 cm. Výšku trávníku snížíme na 5 cm, aby rostlinám zbyla dostatečná listová plocha pro tvorbu stavebních látek. Další seče mohou být nižší, nyní je však třeba pamatovat na vedra a vysychání půdy a nezkracovat trávník příliš.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x