Potrava pro ptáčky v semenících a zaplevelující rostliny

29. 8. 2019

Chceme-li v zimě přilepšit ptáčkům i potravou, kterou najdou jinde než na krmítku, můžeme v zahradě nechat některé rostliny i se semeníky.

Přirozený způsob ptačí obživy do zahrady patří. Dáme však pozor na druhy rostlin, které se úspěšně samy vysévají; mohou se snadno stát obtížným plevelem. Patří k nim hlavně zlatobýl (Solidago), líčidlo americké (Phytolaca americana) a také plamének plotní (Clematis vitalba).

Zcela nevhodné je ponechávat svému osudu plevelné merlíkovité rostliny a laskavce. Jejich semínka sice ptáčkům velmi chutnají, ale riziko zamoření půdy na mnoho let je značné.

Které plody a semena připravit na zimu

Kvůli ptačím strávníkům můžeme sklízet zrající bezinky a nasušit je. Plody v zimě přidáváme k dalšímu krmení. Stejně můžeme využít jeřabiny, arónie i plody okrasných dřevin, jako je ptačí zob (Ligustrum vulgare), laskavec (Amaranthus). Oblíbené jsou slunečnice, okrasné traviny, vysypaná semínka z odkvetlých letniček a sena, dobrou potravu poskytnou i botanické druhy růže.

Stehlík

Stehlík na  slunečnici; foto Pixabay

Odměnou nám bude, když si ptáčci v zimě navyknou na zahradu přilétat, na jaře se na ní nebo v okolí usídlí a  pomohou s likvidací škodlivého hmyzu.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 3. 2023

S řezem růží začínáme v období, kdy květiny raší

S řezem u růží začínáme v termínu, kdy začínají rašit, tedy v březnu nebo dubnu. Řezem ovlivníme velikost květů: Při hlubším řezu naroste sice méně, ale o to silnějších výhonů s menším počtem větších květů.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x