Plzáky odpuzují výrazné vůně listí, natě i květů

3. 4. 2019

Proti plzákům lze použít chemické přípravky i různé návnady včetně piva. Připomeňme, že v dubnu začínáme s bojem, který se leckde stal každoroční pěstitelskou činností.

Vyhneme se však jedům, kterými bychom ohrozili užitečné zahradní živočichy, jakými jsou mj. i přirození nepřátelé plžů: ježek, střevlík zahradní, slepýš, ropucha, ještěrky, mloci.

Vajíčka plzáka

Plzáci kladou vajíčka od srpna do nástupu zimy. Z podzimních se plži líhnou na jaře, obvykle od dubna. Foto Shutterstock

Mnozí zahrádkáři si vyzkoušeli, že plzáky odpuzují výrazné vůně. Výpěstky na záhonech můžeme mulčovat nařezanými listy a natí z rajčat, oregana, majoránky, libečku nebo hořčice.

Plže odradí i vychladlý odvar z měsíčku, mateřídoušky, šalvěje, česneku a rajčatových listů, kterým polijeme půdu kolem zeleniny.

Měsíček

Měsíček, jedna z aromatických bylin pro odvar odpuzující plže; foto Pixabay

Nejpoužívanější způsob boje stále zůstává sběr za vlhkého počasí a soumraku. Sběr si usnadníme prknem mezi záhony, pod kterým se plži během dne ukrývají.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 3. 2023

Ze skalky sejmeme zimní peřinu chvojí, mulče a zeminy

Ze skalky postupně odstraníme zimní kryt z chvojí a dalšího materiálu. Na podzim vysázené skalničky bývají mrazem povytažené a je třeba je přitlačit. Začínáme s pečlivějším čištěním a pletím skalky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x