Rok co rok se alternativní ochrana rostlin snaží vylepšovat zásahy proti škůdcům tak, aby plodiny byly lépe chráněny a živočichové nestrádali vedlejšími účinky přípravků.
Nová řešení ochrany rostlin přispívají stále více k tomu, abychom se aspoň zčásti obešli bez chemických postřiků a poprašovacích prostředků, které zatěžují životní prostředí. To se podaří za předpokladu, že ve většině zahrad zlepšíme životní prostředí přirozených nepřátel škůdců.
Jednou z cest je pěstování letniček. Trh nabízí směsi letničkových květin a některé z nich jsou propagovány i jako květiny pro užitečný hmyz.
Dvojí účinek letničkové plochy je zřejmý: Člověka potěší krásou a živočichům přinese výživu v podobě cenného pylu a nektaru. Larvy hmyzu se pak živí mšicemi, molicemi, roztoči a dalšími škůdci.
Půdu na záhoně pro letničky přihnojíme s předstihem nejlépe prosátou kompostovou zeminou v dávce 5–10 l na m². Směsi letničkových semínek vyséváme přímo do půdy během dubna, kvetou od června do zámrazu.
Ovoce z vlastní zahrady si právem ceníme. Začínáme-li zahrádkařit, věnujme své úsilí osvědčeným druhům. S jak velkou výsadbou a úrodou bychom pak mohli počítat?