Při rašení pupenů postřikujeme ovocné stromy proti škůdcům

8. 4. 2019

Ve stadiu rašení pupenů do doby před rozkvětem je třeba ovocné stromy chemicky ošetřit proti všem přezimujícím vývojovým stádiím škůdců – mšic, svilušek, mer, puklic, štítenek, píďalek.

Pokud se postřik podaří načasovat až do doby, kdy je odpolední teplota nad 15 až 17 °C, má toto ošetření velmi dobrý účinek i na květopase jabloňového. Působí dotykově, proto je důležité zasažení – omytí celé rostliny. (Vhodnější je hrubší postřikovací tryska). Aktuálně povolené přípravky pro jednotlivé druhy škůdců uvádí Rostlinolékařský portál. Například přípravky proti květopasu.

Květopas

Květopas jabloňový, foto Shutterstock

U strupovitosti jádrovin je dobré jako prevence vysazování rezistentních odrůd jabloní a pak i chemická ochrana preventivně již od fáze myšího ouška až do konce června.

Největší pozornost je třeba věnovat od fáze růžového poupěte do 2 týdnů po odkvětu – střídat povolené přípravky. Jejich výhodou je, že účinkují i proti padlí. (Přípravky proti padlí jabloně.)

Lze využít i přípravky, které jsou doplněny o listové hnojivo se stopovými prvky. Postřiky jsou určeny proti škůdcům způsobujícím červivost ovoce (pilatky a obaleči).

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 3. 2023

Ze skalky sejmeme zimní peřinu chvojí, mulče a zeminy

Ze skalky postupně odstraníme zimní kryt z chvojí a dalšího materiálu. Na podzim vysázené skalničky bývají mrazem povytažené a je třeba je přitlačit. Začínáme s pečlivějším čištěním a pletím skalky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x