Jak oddálit rašení, když slunce hřeje, ale zem je ledová

1. 2. 2020

Únor bývá nejstudenějším měsícem, často mrazivějším než leden. Klimaticky jde o poslední zimní měsíc, ač do začátku jara chybí tři březnové týdny. Slunce sílí, zem studí.

Doba setrvání slunce nad obzorem se rychle prodlužuje a výrazně se tak zvyšují rozdíly mezi denními a nočními teplotami a to často za hranici prospěšnosti pro ovocné dřeviny a přírodu vůbec.

Slunečního svitu připadá na únor již 5 % z celoročního úhrnu.

Teploty v půdním profilu jsou stále tak nízké, že neumožňují růst kořenům žádných rostlin a v semenech může probíhat pouze stratifikace, ale ne klíčení.

Sníh pro předjarní zavlažení rostlin jako brzda pro paprsky slunce

V předjaří může sníh zajistit rostlinám vláhu a také pozdržet rašení, foto Shutterstock

Průměrné únorové srážky – převážně sněhové – jsou nižší. A protože atmosférická voda bude v předjaří velmi potřebná, je dobré jejímu odtoku všemožně bránit a podpořit co největší průsak do spodních vrstev půdy.

Je-li sníh, je vhodné ho nahromadit a nahrnout  k ovocným a okrasným dřevinám. Vedle přísunu vláhy dosáhneme i částečného zpoždění doby rašení pupenů a tím u raně kvetoucích ovocných dřevin i možné ochrany květů před mrazem.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x