
Kdy hnojit dusíkem a kompostem a v jakém množství
17. 2. 2021Princip hnojení spočívá v obohacení půdy, ze které rostliny čerpají minerální látky. V duchu tohoto faktu bychom měli hnojit a výživu i správně dávkovat.
Únor bývá nejstudenějším měsícem, často mrazivějším než leden. Klimaticky jde o poslední zimní měsíc, ač do začátku jara chybí tři březnové týdny. Slunce sílí, zem studí.
Doba setrvání slunce nad obzorem se rychle prodlužuje a výrazně se tak zvyšují rozdíly mezi denními a nočními teplotami a to často za hranici prospěšnosti pro ovocné dřeviny a přírodu vůbec.
Slunečního svitu připadá na únor již 5 % z celoročního úhrnu.
Teploty v půdním profilu jsou stále tak nízké, že neumožňují růst kořenům žádných rostlin a v semenech může probíhat pouze stratifikace, ale ne klíčení.
Průměrné únorové srážky – převážně sněhové – jsou nižší. A protože atmosférická voda bude v předjaří velmi potřebná, je dobré jejímu odtoku všemožně bránit a podpořit co největší průsak do spodních vrstev půdy.
Je-li sníh, je vhodné ho nahromadit a nahrnout k ovocným a okrasným dřevinám. Vedle přísunu vláhy dosáhneme i částečného zpoždění doby rašení pupenů a tím u raně kvetoucích ovocných dřevin i možné ochrany květů před mrazem.
Foto Shutterstock
Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.