Problémy rostlin zapříčiněné vodou a větrem
30. 5. 2021Jak poškozuje nadměrné množství vody růst, vývoj a plodnost rostlin? A do jaké míry ovlivní úrodu sucho, vítr, teplo, sluneční úžeh a úpal?
Ze záznamů meteorologických měření v pražském Klementinu, které tu shromažďují zhruba čtvrt tisíciletí, vyplývá, že červenec je nejteplejším měsícem roku.
Pro červenec 2020 meteorologové předpovídají, že průměrné teploty jeho jednotlivých týdnů se budou pohybovat v rozmezí od 22 do 27 °C.
Z pozorování dalších, mladších a výše položených meteorologických stanic, lze dojít k závěru, že v České republice bývají průměrně nejteplejšími měsíci také srpen a červen.
Na některých horských meteorologických stanicích vychází v některých letech jako nejteplejší září.
Dny bývají horké, noci tropické a pozvolně se prodlužují. Pranostika praví:
Podobně jako červen bývá i červenec měsícem mokrým. Srážky mají spíše přívalový charakter – prudké lijáky, průtrže, bouřky, někdy i kroupy. Nejvíce povodní mimo jarní měsíce bývá v červnu a červenci.
V obdobích přísušků je však zálivka nutná; rostliny mají velkou spotřebu vody.
Pro pěstitele ovoce je červenec měsícem sklizně meruněk, raných broskví, drobného ovoce, nejranějších jablek i hrušek.
Vedle sklizně zeleniny vyséváme další – pro podzimní úrodu. Ředkve, pekingské a čínské zelí aj. Plodiny kontrolujeme, ve skleníku větráme, neboť se zvyšuje riziko plísní. Sledujeme cibuli, okurky a rajčata a při prvních projevech onemocnění zasahujeme.
Nejrůznější škůdci, ale i spory původců chorob ovocných stromů přezimují v kůře kmenů. Proto je dobré starou rozpraskanou borku z kmenů ovocných stromů lehce oškrábat na rozloženou fólii, a poté ihned spálit, aby se zamezilo šíření škůdců.