Loučení s létem aneb září plné květů, barev i úrody semen

2. 9. 2019

Září nám jako první podzimní měsíc nabízí čas na rozloučení s létem. Čekají nás teplé a příjemné dny, začátkem měsíce ještě kvete velké množství květin.

Koncem měsíce se však mohou objevit první mrazíky.

Kvetoucí trvalky a letničky vystřídá úroda plodů a zeleniny v zahradách. V přírodě nyní zvířata naleznou nejvíce plodů pro obživu a přípravu na dlouhé zimní období.

Kvetou podzimní sasanky (Anemone japonica), rozkvetou ocúny a přibývá podzimních aster a chryzantém.

Kvetoucí rozchodník přilákal babočku

Babočka na rozchodníku, symbol sklonku léta, foto Pixabay

Poslední motýly sezony vábí nyní výrazné rostliny suchomilných partií – rozchodníky (Sedum spectabile).

Mezi dřevinami najdeme i v tomto období druhy, které těší svou krásou mnohdy až do prvních mrazů. Objevují se poslední květy záhonových růží, rozkvétají vřesy (Calluna) a některé vřesovce (Erica), především vřesovec těkavý (Erica vagans).

Vřesovec těkavý Erica vagans

Vřesovec těkavý (Erica vagans)

Sklizeň vlastního osiva

V září je také čas sklizně semen řady druhů okrasných rostlin. Semena sbíráme ze zdravých a silných jedinců. Množení semeny využíváme u druhů, které se vegetativně množí jen pomalu nebo obtížně a samozřejmě také u letniček. Počítáme přitom s faktem, že potomstvo odrůd není jednotné a mnohdy se nepodobá původní rostlině. Proto především u původních botanických druhů cibulovin, skalniček, trvalek i dřevin dáme přednost generativnímu množení.

Zralá semena po sběru očistíme od zbytků plodů a natě, necháme je oschnout a uchováme v temnu a chladu. Sáčky se semeny popíšeme, abychom je při výsevu nezaměnili.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

15. 4. 2024

Bramborám svědčí provzdušněná půda s dostatkem živin

Od poloviny dubna se v teplejších oblastech začíná na teplých humozních půdách s výsadbou narašených a předklíčených hlíz brambor. Pro výsadbu je nutná teplota půdy 6 °C v hloubce výsadby.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x