V září se venku ochlazuje, půda drží teplotu s hloubkou
1. 9. 2019Průměrná denní teplota během září klesá. Koncem měsíce bývá citelně chladněji. Na září připadá 10 % slunečního svitu z celoročního úhrnu.
Září nám jako první podzimní měsíc nabízí čas na rozloučení s létem. Čekají nás teplé a příjemné dny, začátkem měsíce ještě kvete velké množství květin.
Koncem měsíce se však mohou objevit první mrazíky.
Kvetoucí trvalky a letničky vystřídá úroda plodů a zeleniny v zahradách. V přírodě nyní zvířata naleznou nejvíce plodů pro obživu a přípravu na dlouhé zimní období.
Kvetou podzimní sasanky (Anemone japonica), rozkvetou ocúny a přibývá podzimních aster a chryzantém.
Poslední motýly sezony vábí nyní výrazné rostliny suchomilných partií – rozchodníky (Sedum spectabile).
Mezi dřevinami najdeme i v tomto období druhy, které těší svou krásou mnohdy až do prvních mrazů. Objevují se poslední květy záhonových růží, rozkvétají vřesy (Calluna) a některé vřesovce (Erica), především vřesovec těkavý (Erica vagans).
V září je také čas sklizně semen řady druhů okrasných rostlin. Semena sbíráme ze zdravých a silných jedinců. Množení semeny využíváme u druhů, které se vegetativně množí jen pomalu nebo obtížně a samozřejmě také u letniček. Počítáme přitom s faktem, že potomstvo odrůd není jednotné a mnohdy se nepodobá původní rostlině. Proto především u původních botanických druhů cibulovin, skalniček, trvalek i dřevin dáme přednost generativnímu množení.
Zralá semena po sběru očistíme od zbytků plodů a natě, necháme je oschnout a uchováme v temnu a chladu. Sáčky se semeny popíšeme, abychom je při výsevu nezaměnili.
Ovoce z vlastní zahrady si právem ceníme. Začínáme-li zahrádkařit, věnujme své úsilí osvědčeným druhům. S jak velkou výsadbou a úrodou bychom pak mohli počítat?