Listopad: stromy bez listí, den bez slunce

1. 11. 2019

Listopadem končí podzim, dále se snižuje průměrná teplota a zkracuje den. Slunečního svitu bývají v průměru jen 3 % z celoročního úhrnu. Není divu, listopad je v Česku nejoblačnějším měsícem.

V listopadu málokdy vidíme slunce ve dne nebo hvězdy v noci. Je to spíše nostalgický, zachmuřený a trochu smutný měsíc, kdy je už většina stromů bez listí.

Zakládaný sad

Stromky pro sad

Mlhy, mráz i bláto

Počasí bývá až drsně rozmarné, na začátku dušičkové, někdy se objeví občasné slunko, ale delší vyjasnění zpravidla provází prudké ochlazení. Mlhavé dny i noci a plískanice přechází pomalu ve sníh a námrazu. Málokdy se v tomto měsíci objeví nárazovitý vítr. Vodních srážek, někdy již i sněhových není sice mnoho, ale bláta je z nich dost, protože zem nestačí vysychat.

Ptáci, ježci, veverky

Během posledního podzimního měsíce začneme s pravidelným krmením ptactva a podle možností bychom měli přilepšovat i dalším zvířatům, která se buď ještě neuložila k zimnímu odpočinku (ježci), nebo se ani ukládat nebudou.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

7. 7. 2022

Jahodník po sklizni potřebuje letní péči: čištění, pletí, výživu

Po sklizni pečujeme o jahodník podle stáří porostu. Buď odstraňujeme šlahouny, okopáváme a plejeme, nebo záhon rušíme, případně plánujeme výsadbu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x