Které rostliny poškozuje chlad a které mráz, jak je chránit, ošetřit
23. 5. 2021Relativně časté biotické poruchy způsobují povětrnostní podmínky. Chlad způsobuje tzv. chladové poškození, obávaná je újma zaviněná mrazem.
Listopadem končí podzim, dále se snižuje průměrná teplota a zkracuje den. Slunečního svitu bývají v průměru jen 3 % z celoročního úhrnu. Není divu, listopad je v Česku nejoblačnějším měsícem.
V listopadu málokdy vidíme slunce ve dne nebo hvězdy v noci. Je to spíše nostalgický, zachmuřený a trochu smutný měsíc, kdy je už většina stromů bez listí.
Počasí bývá až drsně rozmarné, na začátku dušičkové, někdy se objeví občasné slunko, ale delší vyjasnění zpravidla provází prudké ochlazení. Mlhavé dny i noci a plískanice přechází pomalu ve sníh a námrazu. Málokdy se v tomto měsíci objeví nárazovitý vítr. Vodních srážek, někdy již i sněhových není sice mnoho, ale bláta je z nich dost, protože zem nestačí vysychat.
Během posledního podzimního měsíce začneme s pravidelným krmením ptactva a podle možností bychom měli přilepšovat i dalším zvířatům, která se buď ještě neuložila k zimnímu odpočinku (ježci), nebo se ani ukládat nebudou.
Jabloně a hrušně trpí za déletrvajícího vlhkého počasí strupovitostí. Tato nemoc se vyskytuje hlavně ve vyšších polohách s většími srážkami a v uzavřených vlhkých údolích. Více trpí stromy s přehoustlými korunami.