
Samičky píďalky kladou na podzim na větve a větvičky vajíčka, ze kterých se zjara líhnou housenky. Požírají rašící pupeny, květy, později poškozují listy, plody, jádra i pecky.
Koruny ovocných stromů proto chráníme před žírem už od podzimu. Nejpozději do poloviny října vyvěsíme lepové pásy. Můžeme si je vyrobit sami.
Výskyt housenek píďalek omezíme také instalací budek pro sýkorky a rehky. K témuž účelu poslouží živý plot nebo velké keře, v nichž mohou ptáci bezpečně hnízdit.
Vhodným obdobím pro likvidaci těchto pásů je listopad, případně později podle návodu použitého lepu. Papír spálíme.
K přemnožení píďalek přispívá vlhké a chladné léto, dlouhý mírně vlhký podzim a krátké období mrazivých dní. Naopak horký a suchý rok působí na vývoj píďalek nepříznivě.
Zatímco samci píďalek mají křídla, samice nelétají. Na podzim vyhledávají dospělí samci čerstvě vylíhnuté samičky k páření. Samičky v té době šplhají po kmenech do korun stromů. Po oplodnění kladou vajíčka do štěrbin kůry.
Housenky se líhnou na jaře a vykusují pupeny, květy, listy, později i plody. Škodí zejména na slivoních, třešních a jabloních.
Během června se housenky kuklí, zpravidla v půdě. Dospělci píďalky podzimní (Operophtera brumata) se líhnou v podzimních měsících.
Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší těchto dřevin (pravidelné pylové …