Proč nyní vyvěsit lepové pásy proti samičkám píďalky podzimní

27. 9. 2020

Samičky píďalky kladou na podzim na větve a větvičky vajíčka, ze kterých se zjara líhnou housenky. Požírají rašící pupeny, květy, později poškozují listy, plody, jádra i pecky.

Koruny ovocných stromů proto chráníme před žírem už od podzimu. Nejpozději do poloviny října vyvěsíme lepové pásy. Můžeme si je vyrobit sami.

Operophtera brumata, housenka

Housenka píďalky podzimní; foto Shutterstock

Výskyt housenek píďalek omezíme také instalací budek pro sýkorky a rehky. K témuž účelu poslouží živý plot nebo velké keře, v nichž mohou ptáci bezpečně hnízdit.

  1. Na pruh impregnovaného nebo aspoň zdvojeného balicího papíru širokého 10 až 12 cm naneseme vrstvu dobrého lepu, který nebude stékat. Stačí v šířce 6 až 8 cm.
  2. Pás upevníme na kmen ve výšce přibližně 120 cm od země, u nižších tvarů níže.
  3. Dbáme, aby lepový pás byl pevně přivázán, těsně přiléhal a neponechával volná místa, kudy by mohly do koruny stromu proklouznout škůdci – lezoucí samičky píďalek – a klást vajíčka.
  4. Také opěrný kůl stromku pečlivě opatříme lepovým pásem nebo ho lepem natřeme.

Vhodným obdobím pro likvidaci těchto pásů je listopad, případně později podle návodu použitého lepu. Papír spálíme.

Operophtera brumata, samec

Samec píďalky podzimní; foto Shutterstock

Jak se píďalky podzimní rozmnožují

K přemnožení píďalek přispívá vlhké a chladné léto, dlouhý mírně vlhký podzim a krátké období mrazivých dní. Naopak horký a suchý rok působí na vývoj píďalek nepříznivě.

Zatímco samci píďalek mají křídla, samice nelétají. Na podzim vyhledávají dospělí samci čerstvě vylíhnuté samičky k páření. Samičky v té době šplhají po kmenech do korun stromů. Po oplodnění kladou vajíčka do štěrbin kůry.

Housenky se líhnou na jaře a vykusují pupeny, květy, listy, později i plody. Škodí zejména na slivoních, třešních a jabloních.

Během června se housenky kuklí, zpravidla v půdě. Dospělci píďalky podzimní (Operophtera brumata) se líhnou v podzimních měsících.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 2. 2024

Dusičnany v zelenině, kde je jich nejvíc

Každý kdo pěstuje na své zahrádce zeleninu, usiluje o její co nejlepší kvalitu. O té ale nemůže být řeč, pokud má pěstovaná zelenina vysoký obsah dusičnanů. Dusíkatá hnojiva (dusičnany) jsou hnojivem urychlujícím růst, které rostliny přijímají pro tvor

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x