Kontrolujeme plot, doplňujeme krmení pro ptáky i veverku

31. 12. 2020

Mezi zvířata, která potřebují v zimě dostatek krmiva, patří i veverky. Už od konce léta a během podzimu si dělají zásoby potravy v různých skrýších.

Ačkoliv se veverky na zimu pečlivě připravují, další zdroj potravy se pro ně může stát velkou pomocí a to zejména pro samice, jejichž mláďata ze zimního páření přicházejí na svět na přelomu února a března. Pokud máme to štěstí, že na naší zahradě nebo někde poblíž žije veverka, můžeme jí přilepšit.

Krmivo pro veverky

Ke krmení veverek se osvědčila dřevěná bednička se šikmou stříškou z lehké plexisklové desky na pantech, kterou drobné zvíře dokáže nadzdvihnout. Pak už snadno dosáhne na krmivo chráněné před menšími hlodavci či ptáky. Nižší přední stěna by měla být vysoká zhruba 13 cm, v rovině dna je vhodné nabídnout veverce plochu, na které může stát při zvedání stříšky.

Veverka

Veverka obecná, foto Pixabay

Do krmítka umístíme oblíbené veverčí oříšky lískové i vlašské nebo jen jejich jádra. Nevyloupané ořechy je dobré použít pro začátek, než si veverka zásobní krmítko najde. Vedle ořechů si z něj vezme semena slunečnice, dýně, případně i bukvice, jedlé kaštany. Využít lze i kupované směsi, například pro činčily. Plátky jablek či hrušek můžeme nabídnout před krmítkem.

Pro ptačí štěbetání a zdravé stromy

Krmíme též ptáky a pomáháme jim přežít zimu. Oplatí nám pomoc při likvidaci škůdců a svou přítomností umocní krásu zahrady v každé roční době. Ptačí štěbetání oživuje tělo i ducha zahrady.

Zkontrolujeme oplocení zahrady a opravíme každý možný průlez, kterým by na zahradu mohla proniknout lesní či polní zvěř. Škody napáchané okusem dřevin a keřů bývají nenapravitelné.

Při silném sněžení opatrně setřeseme silnější vrstvy sněhu z křehkých dřevin, hlavně z jehličnanů.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x