Jaro se nám sice přiblížilo, ale březnové slunce má krátké ruce

1. 3. 2019

Průměrná denní teplota prvního jarního měsíce se zvyšuje, její výkyvy jsou častější nejen mezi dnem a nocí, ale i den po dni.

V našem klimatickém pásmu nedochází k rychlé změně zimního počasí za letní. Dokonce jsme někdy na čas ovlivněni přímořským a jindy vnitrozemským podnebím. Proto jsou časté několikadenní návraty jednoho či druhého extrému. Ale příroda a její živočichové i rostliny jsou také přizpůsobivé a rovněž setrvačné.

Sníh v březnu

K březnu patří tání sněhu; foto Shutterstock

Slunce je již dostatečně hřejivé, ale půda, která je do hloubky stále ještě prochladlá, se  otepluje jen velmi pomalu, spíše jen na povrchu. Srážky jsou především dešťové, ale nijak vysoké, na písčitých půdách má již význam zálivka. Většinou se jedná o měsíc studený a mokrý, na který zpravidla připadá jarní tání. Někdy tomu však tak být nemusí a i tento měsíc nás překvapí.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x