Pavouci se v zahradě živí převážně mouchami, komáry a mšicemi. Obavy z jejich přemnožení nejsou na místě, protože sami jsou potravou ptáků.
Příbuznými pavouků jsou roztoči – živí se sviluškami, které jsou v zahradě pravým utrpením. Dravé roztoče, zvláště ty skleníkové, lze už dnes snadno zakoupit.
Larvy slunéčka sedmitečného požírají listové mšice (až 150 mšic/den), červce, některé druhy i svilušky nebo plísně způsobující padlí.
Larvy zlatooček – denivek jsou nesmírně žravé a živí se převážně mšicemi (během 2-3 týdnů vývoje jich zničí několik set), merami a roztoči.
Také larvy dlouhososek, podobnýcfh vosičkám, zlikvidují za svůj dvoutýdenní vývoj 600-700 mšic.
Lumci hubí housenky květilky zelné, pochmurnatky mrkvové a květilky cibulové.
Mezi užitečný hmyz řadíme v zahradách i loupeživé střevlíky – velký černý střevlík se živí hlavně hlemýždi, ostatními červy a vajíčky hmyzu (květilky zelné).
Škvoři nejsou člověku nijak nebezpeční, jen si rádi pochutnají na křehké zeleni – poupatech a mladých lístcích. V noci se vydávají na lov listových mšic.Právě tím prospívají okrasné a užitkové zahradě. Můžeme je i cíleně přenášet k napadeným rostlinám.
Mezi volně rostoucími nebo kulturně pěstovanými rostlinami, najdeme velké množství nebezpečných a problematických druhů. S těmito rostlinami se můžeme setkat ve výsadbách veřejné zeleně, zámeckých a městských parcích, v soukromých zahradách.