I pavouci, roztoči, střevlíci nebo škvoři pomáhají zahradě

24. 8. 2019

Pavouci se v zahradě živí převážně mouchami, komáry a mšicemi. Obavy z jejich přemnožení nejsou na místě, protože sami jsou potravou ptáků.

Příbuznými pavouků jsou roztoči – živí se sviluškami, které jsou v zahradě pravým utrpením. Dravé roztoče, zvláště ty skleníkové, lze už dnes snadno zakoupit.

Larvy slunéčka sedmitečného požírají listové mšice (až 150 mšic/den), červce, některé druhy i svilušky nebo plísně způsobující padlí.

Larvy zlatooček – denivek jsou nesmírně žravé a živí se převážně mšicemi (během 2-3 týdnů vývoje jich zničí několik set), merami a roztoči.

Také larvy dlouhososek, podobnýcfh vosičkám, zlikvidují za svůj dvoutýdenní vývoj 600-700 mšic.

Lumci hubí housenky květilky zelné, pochmurnatky mrkvové a květilky cibulové.

Mezi užitečný hmyz řadíme v zahradách i loupeživé střevlíky – velký černý střevlík se živí hlavně hlemýždi, ostatními červy a vajíčky hmyzu (květilky zelné).

Škvor na listu

Škvoři požírají mšice

Škvoři nejsou člověku nijak nebezpeční, jen si rádi pochutnají na křehké zeleni – poupatech a mladých lístcích. V noci se vydávají na lov listových mšic.Právě tím prospívají okrasné a užitkové zahradě. Můžeme je i cíleně přenášet k napadeným rostlinám.

  • Škvory lze je lákat do květináčků vyplněných dřevitou vlnou, zavěšených nejlépe v korunách ovocných stromů dnem vzhůru a dotýkajících se okrajem hlavních větví. Po několika dnech květináče plné škvorů přestěhujeme k růžím, do zeleninové zahrady, na balkony – všude tam, kde nás trápí mšice.
Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x