Dusíkaté vápno proti slimákům i jejich vajíčkům

12. 3. 2019

V boji proti plzákům španělským lze použít dusíkaté vápno podobně jako na hubení plevele. Ideálně na konci zimy a v předjaří, dříve než vyraší dřeviny.

Vytipujeme si místa v zahradě, kde se plži nejvíce zdržují: pod keři, v tmavých a vlhkých koutech, kolem kompostů… Účinná je již dávka 30g /m². Aplikaci můžeme po několika týdnech zopakovat.

  • Plzák španělský klade vajíčka od srpna do podzimu, někdy až do zimy. Za teplého počasí se se plži líhnou za měsíc. V mírné zimě přezimují a vylézají při teplotách vyšších než 4 °C. Z podzimních vajíček se plzáci líhnou zhruba od dubna.

Dusíkaté vápno rozhodíme nejlépe brzy ráno, nebo pozdě večer a za vlhkého počasí. Na neobdělaných plochách bychom měli hnojivo zapravit do povrchové vrstvy půdy, postačí na to hrábě. Pokud dusíkaté vápno použijeme u kulturních rostlin, lze tuto dávku započítat do celkové potřeby hnojení a můžeme pak použít i dávky vyšší podle nároků  rostlin. Podobně účinkují krystalická hnojiva – síran amonný a draselný, draselné soli a kieserit. (Nezapomeneme, že vápno nesvědčí rostlinám vyžadujícím kyselou půdu, jako jsou vřesy nebo rododendrony.)

Plzák španělský (Arion lusitanicus)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

Zahrádkář 8/2019 předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

24. 8. 2019

I pavouci, roztoči, střevlíci nebo škvoři pomáhají zahradě

Pavouci v zahradě se živí převážně tzv. škůdci: mouchami, komáry a mšicemi. Obavy z jejich přemnožení nejsou na místě, protože sami jsou potravou ptáků. Příbuznými pavouků jsou roztoči – živí se sviluškami, které jsou v zahradě pravým utrpením.

zobrazit další rady a tipy