Dusíkaté vápno proti slimákům i jejich vajíčkům

12. 3. 2020

V boji proti plzákům španělským lze použít dusíkaté vápno podobně jako na hubení plevele. Ideálně na konci zimy a v předjaří, dříve než vyraší dřeviny.

Vytipujeme si místa v zahradě, kde se plži nejvíce zdržují: pod keři, v tmavých a vlhkých koutech, kolem kompostů… Účinná je již dávka 30g /m². Aplikaci můžeme po několika týdnech zopakovat.

  • Plzák španělský klade vajíčka od srpna do podzimu, někdy až do zimy. Za teplého počasí se plži líhnou za měsíc. V mírné zimě přezimují a vylézají při teplotách vyšších než 4 °C. Z podzimních vajíček se plzáci líhnou zhruba od dubna.

Dusíkaté vápno rozhodíme nejlépe brzy ráno, nebo pozdě večer a za vlhkého počasí. Na neobdělaných plochách bychom měli hnojivo zapravit do povrchové vrstvy půdy, postačí na to hrábě. Pokud dusíkaté vápno použijeme u kulturních rostlin, lze tuto dávku započítat do celkové potřeby hnojení a můžeme pak použít i dávky vyšší podle nároků  rostlin. Podobně účinkují krystalická hnojiva – síran amonný a draselný, draselné soli a kieserit. (Nezapomeneme, že vápno nesvědčí rostlinám vyžadujícím kyselou půdu, jako jsou vřesy nebo rododendrony.)

Plzák španělský (Arion lusitanicus)

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

12. 4. 2024

V dubnu vysazujeme popínavé okrasné dřeviny

Duben je hlavním obdobím výsadby všech popínavých dřevin, které jsou na trhu k zakoupení s hrnkovým balem. Tyto liány jsou důležitou skupinou rostlin pro výzdobu zahrad – zdí, stěn, loubí, pergol, konstrukcí, plotů, kmenů stromů a dalších míst.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x