Roubování révy za zelena začíná v prosinci přípravou roubů
7. 5. 2021Řadě pěstitelů révy se stalo, že jim ze zakoupené sazenice vyrostla jiná odrůda, než kterou si vybrali. Co s tím? Řešením je roubování révy.
Důkladně očistíme a nakonzervujeme všechno nářadí, zajistíme proti vlhku hnojiva, pesticidy a další přípravky a pomůcky, které by mohla zima a mráz poškodit.
Je čas zkontrolovat zahradnický inventář, stroje, čerpadla a další vybavení, které používáme při péči o zahradu
Nezapomeneme chránit před mrazem vodní nádržky, nádrže a jezírka, především ta, která nejsou zapuštěna v zemi nebo jinak izolována před teplotami pod bodem mrazu.
Pokud to velikost a konstrukce dovoluje, přestěhujeme nádržky pod střechu nebo do vhodného prostoru, kde do nich nebudou padat vodní srážky. Proti dešti a sněhu pomůže i kryt z PVC fólie nebo zajištěný odtok, nejlépe otvorem v nejnižším bodu dna. Pokud není jiná možnost, nezbývá než nádrž chránit před poškozením mrazem – vybíráním nebo odsáváním vody.
Vodu vypustíme rovněž z tradiční ruční pumpy a to ventilem, kterým je pumpa vybavena právě pro zimní období.
Pokud byl podzim chudší na dešťové srážky a ještě není půda zamrzlá, pamatujeme v první polovině prosince na zálivku všech stálezelených a jehličnatých dřevin.
V Česku jsou rozšířeny všechny kmeny šarky švestky, které napadají všechny druhy modrých peckovin, meruněk a broskvoní. Virus je přenášen mšicemi, dále je šířen ovocnými výpěstky – rouby a očky, vegetativně množenými podnožemi.