Dozrávající jablka s vadami na kráse i chuti léčíme vápníkem

6. 9. 2019

Fyziologickou skvrnitost (hořkou pihovitost) poznáme na jablku podle tmavších, 2–6 mm velkých, mírně propadlých a hnědavých skvrnek. Jejich vinou plod hořkne.

Hořká skvrnitost neboli pihovitost jablek

Příčinou hořké pihovitosti je nedostatek vápníku v plodech. Kořeny nedostatečně zásobují plod tímto prvkem. Příčinou může být buď sucho a chybějící voda, nebo naopak dlouhodobější zamokření půdy. Výživová porucha se může objevit i kvůli nadbytku dusíku a draslíku v půdě.

Vápník lze dodat už při prvních příznacích v podobě listového hnojiva na počátku léta a opakovaně tuto mimokořenovou výživu aplikovat ve dvoutýdenních intervalech. Důležitý je postřik ještě dva týdny před sklizní.

Hořká skvrnitost jablek

Hořká skvrnitost jablek

Prevence fyziologické skvrnitosti

  • Velkou roli v prevenci má vyrovnaná výživa a to zvláště u citlivých odrůd – Coxovy renety, Caroly, Dukátu, Matčina, Oldenburgova, Parmény zlaté, Rubínu, Vandy, Šampionu.
  • Poruše brání v rozvoji také méně razantní, opatrnější řez koruny.
  • Také závlaha během sucha může zamezit vzniku fyziologické skvrnitosti, a předejít tak hořknutí jablek.

Sklovitost jablečné dužniny

Sklovitost dužniny se vyskytuje hlavně u odrůd James Grieve, Jonathan a Coxova reneta. Jedná se o fyziologickou poruchu k níž dochází v době dozrávání při náhlém zvýšení slunečního záření a teploty vzduchu. Vedle jiného se proti sklovitosti doporučuje včasná sklizeň a rovněž zajištění dobrého zásobení plodů vápníkem.

Sklovitost na řezu jablka

Sklovitost jablka v dužnině

Foto Jaroslav Rod

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

Zahrádkář 10/2019 Zahrádkářka 10/2019 předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

15. 10. 2019

Proč a kdy vysadit na zahradě lískové keře

Vysazujeme několik keřů, aby se navzájem dobře opylovaly, obvykle na vzdálenost tři až čtyři metry od sebe. Lísku můžeme vysadit na jaře nebo na podzim.

zobrazit další rady a tipy