Kam vysadit rododendron a kde naopak pěkně pokvete růže
16. 7. 2020Problematiku půdních živin vhodných pro dvě rozdílné skupiny okrasných rostlin na zahrádce lze shrnout do pojmů: málo vápníku a moc vápníku.
Vysoké denní teploty a chladno v noci podporují rozvoj padlí. Najdeme ho na listech nejrůznějších okrasných rostlin.
Padlí se obvykle ukáže nejprve na listech růže, hortenzie (Hydrangea), šeříku (Syringa), tavolníku (Spirea), dřišťálu (Berberis), mahonie (Mahonia), hlohyně (Pyracantha).
Později se padlí šíří dál i na pozdně letní a podzimní trvalky – begonie, plamenky (Phlox), jiřinky (Dahlia), stračky (Delphinium), turan (Erigeron), sasanky (Anemone), jednoleté hledíky (Antirrhinum), měsíčky, astry čínské (Callistephus chinensis) a další okrasné rostliny včetně bylin.
V pokročilejším stadiu vypadají listy jako pomoučené, později usychají. Měli bychom je likvidovat, jinak jsou zdrojem další infekce.
Výskyt padlí nezávisí jen na počasí, ale také na odolnosti rostlin. Mezi ušlechtilými rostlinami najdete už dnes, zvláště u růží, odolné odrůdy, které vyžadují méně péče.
Při prvním výskytu je třeba aplikovat fungicidní přípravky. Přitom je nutné ošetřit i spodní stranu listů. Postřiky je vhodné opakovat zpravidla v týdenních intervalech.
První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.