Co dělat v zahradě proti padlí na okrasných rostlinách

23. 7. 2020

Vysoké denní teploty a chladno v noci podporují rozvoj padlí. Najdeme ho na listech nejrůznějších okrasných rostlin.

Padlí se obvykle ukáže nejprve na listech růže, hortenzie (Hydrangea), šeříku (Syringa), tavolníku (Spirea), dřišťálu (Berberis), mahonie (Mahonia), hlohyně (Pyracantha).

Padlí

Padlí na dřišťálu obecném; foto Shutterstock

Později se padlí šíří dál i na pozdně letní a podzimní trvalky – begonie, plamenky (Phlox), jiřinky (Dahlia), stračky (Delphinium), turan (Erigeron), sasanky (Anemone), jednoleté hledíky (Antirrhinum), měsíčky, astry čínské (Callistephus chinensis) a další okrasné rostliny včetně bylin.

V pokročilejším stadiu vypadají listy jako pomoučené, později usychají. Měli bychom je likvidovat, jinak jsou zdrojem další infekce.

Výskyt padlí nezávisí jen na počasí, ale také na odolnosti rostlin. Mezi ušlechtilými rostlinami najdete už dnes, zvláště u růží, odolné odrůdy, které vyžadují méně péče.

Padlí na růži

Padlí na růži; foto Shutterstock

Při prvním výskytu je třeba aplikovat fungicidní přípravky. Přitom je nutné ošetřit i spodní stranu listů. Postřiky je vhodné opakovat zpravidla v týdenních intervalech.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

6. 6. 2023

Květiny v nádobách v červnu přihnojíme, letníme a otáčíme

Truhlíkové a nádobové květiny začneme v červnu přihnojovat. Většinou jsou totiž spotřebovány živiny v substrátu, do kterého byly na jaře přesazeny. Nejlepší jsou hnojiva podporující kvetení v dávkách asi 0,2% roztoku jednou týdně.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x