Čím sypat kluzké a zledovatělé chodníky v zahradách?

29. 11. 2019

Při zimní ledovce na pěších cestách a chodnících je nejvhodnějším materiálem pro posyp ostrý písek. Použít můžeme i štěrkovou drť, nebo jemnou škváru.

Běžně používaná posypová sůl, obvykle chlorid sodný, je sporným řešením zejména kvůli okolní zeleni. Hlavně v místech, kde máme možnost včas sníh zamést, aby dlažba mohla oschnout a nevytvořily se zmrazky, je koště lepší i efektivnější než posyp solí. Čím déle si během zimy obejdeme bez soli, tím méně zatížíme okolí.

  • Samozřejmě, pokud jiné řešení není a hrozil by úraz, nezbývá než solit.

Chlorid se zpravidla dostane s jarním táním nebo i dříve ke kořenům zahradních rostlin, které ho transportují rostlinnými pletivy až do listů. Ty začnou od krajů i řapíku sesychat a opadávat. Rostlina chřadne a v závislosti na množství chloridu může uhynout.

Problémy, jak známo, mají s posypovou solí i domácí zvířata; mohou pak trpět bolestivými záněty na tlapkách.

Na zimní chodník použijeme písek

Na kluzké chodníky v zahradě a u domu sypeme raději materiály, které nezamoří okolní půdu, a neohrozí tak výživu rostlin. I pro dlažbu může být lepší přírodní posypový materiál, který neváže vlhkost jako sůl. Foto Shutterstock

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

15. 12. 2019

Studené pařeniště v prosinci: Zeminu vyměníme za suché listí

Koncem roku vybereme z pařeniště zeminu, kterou jsme používali během sezony pro pěstování rostlin. V zahradě ji můžeme použít k různým účelům. Část zeminy z lože pařeniště necháme promrznout.

zobrazit další rady a tipy