Čím sypat kluzké a zledovatělé chodníky v zahradách?

29. 11. 2019

Chodníky a cestičky v zahradě ošetříme při sněhu a mrazu ostrým pískem. Použít můžeme i štěrkovou drť nebo jemnou škváru.

Běžně používaná posypová sůl, obvykle chlorid sodný, je sporným řešením zejména kvůli okolní zeleni. Hlavně v místech, kde máme možnost včas sníh zamést, aby dlažba mohla oschnout a nevytvořily se zmrazky, je koště lepší i efektivnější než posyp solí. Čím déle si během zimy obejdeme bez soli, tím méně zatížíme okolí.

  • Samozřejmě, pokud jiné řešení není a hrozil by úraz, nezbývá než solit.
Na zimní chodníky použijeme písek

Na kluzké chodníky v zahradě a u domu sypeme raději materiály, které nezamoří okolní půdu, a neohrozí tak výživu rostlin. I pro dlažbu může být lepší přírodní posypový materiál, který neváže vlhkost jako sůl. Foto Shutterstock.

Sůl rostlinám vadí

Chlorid se zpravidla dostane s jarním táním nebo i dříve ke kořenům zahradních rostlin, které ho transportují rostlinnými pletivy až do listů. Ty začnou od krajů i řapíku sesychat a opadávat. Rostlina chřadne a v závislosti na množství chloridu může uhynout.

Problémy, jak známo, mají s posypovou solí i domácí zvířata; mohou pak trpět bolestivými záněty na tlapkách.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x