Čím odlákat škvory, vosy nebo sršně od dozrávajícího ovoce

26. 7. 2021

Škvoři patří v zahradách k užitečnému hmyzu. Živí se mšicemi či jiným drobným hmyzem, vajíčky a larvami. Ale jsou také hmyzem všežravým.

Nemá-li škvor dostatek živočišné potravy, ožírá květy jiřinek a chryzantém, rašící pupeny ovocných dřevin a zrající ovoce. Přitom přenáší moniliózu.

Forficula auricularia

Škvor

Působí-li škvor viditelné škody, je možné tohoto nočního a vlhkomilného tvora chytat do pastí – do zavěšených hliněných květináčků, vyplněných senem nebo dřevitou vlnou tak, aby se pasti dotýkaly stonků květin.

  • Škvory, kteří během noci v pasti uvíznou, za dne přemístíme k růžím a ostatním okrasným rostlinám, kde se pravidelně vyskytují mšice.

Vosy a sršni

Také vosy a sršni se částečně živí drobným hmyzem, ale přes léto často poškozují dozrávající ovoce: meruňky, hrušky, bobule vinné révy a další. Vyhlodávají a vysávají dužinu, rovněž přenášejí moniliózu a jiné choroby.

Vespula vulgaris

Vosa

Za sucha tak činí především kvůli tekutině obsažené v ovoci a nedostupné jinde. Misky s vodou i ptačí pítka mohou proto zafungovat jako překvapivě účinná ochrana dozrávajícího ovoce.

Tekutina nesmí být příliš sladká a doporučuje se do ní přidat trošku octa, aby nelákala včely.

Pokud se přesto rozhodneme škody na ovoci snížit pastmi, lze hmyz chytat do speciálních lapačů, nebo tradičně do zavěšených lahví s úzkým hrdlem. Naplníme je jablečným, mírně oslazeným moštem nebo pivem či zředěným ovocným sirupem ap.

  • Je dobré však počítat s tím, že pasti mohou přilákat z okolí víc hmyzu, než kdybychom je nevyvěsili!
Vespa crabro

Sršeň

Lahve zavěsíme do korun stromů se zrajícím ovocem a případně doléváme vodou. Obsah po dvou týdnech obnovujeme.

  • Cenným řešením může být i prostá tolerance škod na ovoci.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x