
Během léta napoví hmyz, ptáci i savci, jak živá je zahrada
3. 7. 2021V období bujné vegetace můžeme na zahradě vidět řadu užitečných živočichů, hmyz, ptáky i savce, kteří žijí ve svých přirozených úkrytech.
Škvoři patří v zahradách k užitečnému hmyzu. Živí se mšicemi či jiným drobným hmyzem, vajíčky a larvami. Ale jsou také hmyzem všežravým.
Nemá-li škvor dostatek živočišné potravy, ožírá květy jiřinek a chryzantém, rašící pupeny ovocných dřevin a zrající ovoce. Přitom přenáší moniliózu.
Působí-li škvor viditelné škody, je možné tohoto nočního a vlhkomilného tvora chytat do pastí – do zavěšených hliněných květináčků, vyplněných senem nebo dřevitou vlnou tak, aby se pasti dotýkaly stonků květin.
Také vosy a sršni se částečně živí drobným hmyzem, ale přes léto často poškozují dozrávající ovoce: meruňky, hrušky, bobule vinné révy a další. Vyhlodávají a vysávají dužinu, rovněž přenášejí moniliózu a jiné choroby.
Za sucha tak činí především kvůli tekutině obsažené v ovoci a nedostupné jinde. Misky s vodou i ptačí pítka mohou proto zafungovat jako překvapivě účinná ochrana dozrávajícího ovoce.
Tekutina nesmí být příliš sladká a doporučuje se do ní přidat trošku octa, aby nelákala včely.
Pokud se přesto rozhodneme škody na ovoci snížit pastmi, lze hmyz chytat do speciálních lapačů, nebo tradičně do zavěšených lahví s úzkým hrdlem. Naplníme je jablečným, mírně oslazeným moštem nebo pivem či zředěným ovocným sirupem ap.
Lahve zavěsíme do korun stromů se zrajícím ovocem a případně doléváme vodou. Obsah po dvou týdnech obnovujeme.
Foto Shutterstock
Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.