Čím bránit plodiny před plísní v deštivém počasí koncem srpna

29. 8. 2020

Zkušení pěstitelé zeleniny a brambor při deštivém a teplém počasí jistě už zpozorněli a včas preventivně ošetřují porosty proti plísním a houbovým chorobám.

Během probíhající sklizně nám v nepříznivém období nezbývá, než abychom k ochraně plodin používali výhradně přípravky s krátkou ochrannou lhůtou 3–7 dnů.

Plíseň šedá na stonku rajčete, foto J. Rod

Pokud jsou porosty bez chorob, můžeme použít z kontaktních přípravků při slabém infekčním tlaku i ve druhé polovině postřikové sezony pouze přípravky vhodné pro ekologické pěstování Kumulus WG a Champion 50 WG.

Měděné látky však prodlužují vegetační dobu a oddalují dozrávání plodů.

Vybíráme přípravky s krátkou ochrannou lhůtou

Při prvních zjištěných známkách nákazy plísněmi však může zeleninu bránit už jen systémový přípravek s preventivně léčebnou účinností Ridomil Gold MZ Pepite (0,25 %). Ten má ochrannou lhůtu u cibule 7 dnů, u rajčat a okurek 3 dny.

U okurek můžeme při zjištění plísně dýňovitých mezi sklizněmi případně ošetřovat i přípravkem Aliette 80 WG (0,2 %).

Padlí

Padlí na rajčeti, foto J. Rod

U brambor se při silném infekčním tlaku a při jasných známkách nákazy plísní však již neosvědčil přípravek Ridomil Gold MZ Pepite. V tomto období nemá dostatečnou účinnost.

Naopak výborně působil nověji registrovaný Infinito, který se v rostlině šíří systémově a kromě preventivního účinku je schopen účinně zasáhnout léčebně 24-48 hodin od začátku plísňové infekce na listech. Má ochrannou lhůtu 7 dnů a lze ho použít až 4x za sezonu.

Proti padlí

Při eventuálním výskytu padlí okurky aplikujeme přípravek na bázi elementární síry (Kumulus WG).

Mrkev a petržel je třeba též ošetřit při prvních příznacích výskytu padlí miříkovitých opakovaně též preparátem Kumulus WG.

Celer se musí za deštivého počasí chránit proti septoriové skvrnitosti listů celeru organickým fungicidem Score 250 EC (0,02 %). Nově je zde povolen k použití i strobilurin Ortiva.

Všechny výše uvedené přípravky na ochranu rostlin je nutné používat v souladu s přiloženým návodem k použití a respektovat přitom ochranné lhůty!

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 7. 2022

Kdy probírat hrozny, aby vzrostla kvalita bobulí vinné révy

Vysokou násadu stolních hroznů můžeme regulovat, tím zvýšíme nejen jejich kvalitu, ale i vyzrálost. Jakmile mají bobule velikost hořčičného semínka, je vhodné na místech se stísněnými plody vystřihnout špičatými nůžkami celé hrozny.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x