
Obavy z chemické ochrany rostlin před škůdci mají své opodstatnění: Ve sklizených výpěstcích mohou zůstat škodlivé látky.
Především se tak může stát, pokud nebyla dodržena správná koncentrace postřikového přípravku nebo dostatečná ochranná lhůta před sklizní. Objevují se i další zásadní problémy – u mnoha škůdců vzniká vůči některým účinným látkám rezistence, takže je třeba vyvíjet stále nové. Chemické postřiky mohou ničit i užitečný hmyz.
Mnozí pěstitelé proto se zájmem sledují vývoj a možnosti biologických metod ochrany rostlin. Ty jsou založeny na přírodních zákonitostech a hlavními protagonisty ochrany rostlin se stávají živé organismy.
Pupárium, poslední stádium larvy molice, zneškodněné parazitickou vosičkou. Vosička (pukličník; Encarsia formosa) parazituje zejména pupária molice skleníkové. Právě pupárium molice parazitované vosičkou se používá jako přípravek biologické ochrany. Foto Shutterstock.
Například:
Konec září a také měsíc říjen jsou nejdůležitějším obdobím pro výsadbu cibulovin do trvalkových záhonů, skalek, květináčů a truhlíků pro jarní a předjarní radost z květů. Nezapomeňme přitom na výsadbu ve skupinkách.