Během léta napoví hmyz, ptáci i savci, jak živá je zahrada

3. 7. 2021

V období bujné vegetace můžeme na zahradě vidět řadu užitečných živočichů, hmyz, ptáky i savce, kteří žijí ve svých přirozených úkrytech.

Nejrůznější druhy samotářských včel a vos podobně jako jiný blanokřídlý hmyz nacházejí útočiště v zetlelém dřevě a ve starých stoncích trvalek. Zahrady stejně jako kultivovaná krajina by jim taková místa k životu měly poskytovat.

pískorypka ryšavá (Andrenafulva)

Samotářská pískorypka plavá (ryšavá) si vyhrabává plodové komůrky v písku; foto Shutterstock

Odměnou může být i pozorování blanokřídlého hmyzu. Pod lupou i okem se dá odhalit, jak samotářští opylovači sbírají pyl. Nemají sběrné košíčky jako včely medonosné. Samotářky pyl uvolňují vrcením zadečku a zrna pak ulpívají na jejich hustých břišních kartáčích.

Čím povzbudit život na zahradě

Dobře děláme, když sem nebo tam odložíme hromádku klestí, odstřižené trvalky, stonky divizen, slunečnic a další rostlinný materiál. Jako úkryt a hnízdo poslouží rovněž navrtané špalíky a polínka méně či více úhledně složené, třeba až do tvaru hmyzího domečku.

Vystačit si ovšem můžeme s obyčejnými otýpkami, které už na jaře zavěsíme do suchého místa. Život na zahradě podpoříme také hromádkami listí a chrastí, které na svém místě necháme ležet od podzimu do jara. Tady naleznou útočiště rejsek, ježci, ještěrky a žáby. Ale například i střízlík si rád staví své hnízdo v bezpečné hromadě klestí.

Střízlík (Troglodytes)

Střízlík staví hnízda v houští, využije i hromadu vyřezaných větví; foto Shutterstock

Rostlinný odpad lze dnes mnohde nechat odvážet ke kompostování. Lepší cestou je větve a listí zpracovat buď tak, aby se daly kompostovat na zahradě a živiny se do ní vrátily, nebo aby jen někde v ústraní postupně tlely. Kdo do zahrady rostlinné materiály vrací, může v ní během léta vidět víc života.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Líbí se mi líbí

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x