Hmyzí nepřátelé mšic: proč si vážit pestřenek i zlatooček
5. 7. 2020Šance efektivně nasadit přirozené nepřátele mšic při aktuálním výskytu škůdců je malá. Ale kdyby hmyzu, který mšice likviduje, nebylo, rostliny by byly poškozeny víc.
V období bujné vegetace můžeme na zahradě vidět řadu užitečných živočichů, hmyz, ptáky i savce, kteří žijí ve svých přirozených úkrytech.
Nejrůznější druhy samotářských včel a vos podobně jako jiný blanokřídlý hmyz nacházejí útočiště v zetlelém dřevě a ve starých stoncích trvalek. Zahrady stejně jako kultivovaná krajina by jim taková místa k životu měly poskytovat.
Odměnou může být i pozorování blanokřídlého hmyzu. Pod lupou i okem se dá odhalit, jak samotářští opylovači sbírají pyl. Nemají sběrné košíčky jako včely medonosné. Samotářky pyl uvolňují vrcením zadečku a zrna pak ulpívají na jejich hustých břišních kartáčích.
Dobře děláme, když sem nebo tam odložíme hromádku klestí, odstřižené trvalky, stonky divizen, slunečnic a další rostlinný materiál. Jako úkryt a hnízdo poslouží rovněž navrtané špalíky a polínka méně či více úhledně složené, třeba až do tvaru hmyzího domečku.
Vystačit si ovšem můžeme s obyčejnými otýpkami, které už na jaře zavěsíme do suchého místa. Život na zahradě podpoříme také hromádkami listí a chrastí, které na svém místě necháme ležet od podzimu do jara. Tady naleznou útočiště rejsek, ježci, ještěrky a žáby. Ale například i střízlík si rád staví své hnízdo v bezpečné hromadě klestí.
Rostlinný odpad lze dnes mnohde nechat odvážet ke kompostování. Lepší cestou je větve a listí zpracovat buď tak, aby se daly kompostovat na zahradě a živiny se do ní vrátily, nebo aby jen někde v ústraní postupně tlely. Kdo do zahrady rostlinné materiály vrací, může v ní během léta vidět víc života.
Vybrané druhy letniček v září vysejeme na chráněná venkovní stanoviště podle aktuálního vývoje počasí. Když je příznivé, rostliny na jaře pokvetou dřív. Pokud vyklíčí už na podzim, přikryjeme je v listopadu chvojím.
Líbí se mi líbí