Angrešt a rybíz prosvětlíme, aby nezestárly

5. 2. 2020

Angrešt a rybíz můžeme stále ještě prosvětlovat, ale řez do starého dřeva je nutné ukončit do poloviny února, neboť po tomto termínu již obyčejně začíná proudit míza.

Angrešt

Po odstranění starých větví vyrůstajících z báze a z půdy je důležité zkrátit všechny postranní výhony keře (všechny větve, které se nemají dál vyvíjet jako kosterní). Tento zásadní zásah provedeme také u korunek stromkového angreštu. Světlá vzdušná koruna je méně napadána hnědým padlím.

  • Pokud se přece jen padlí na keřících nebo stromcích vyskytlo, odstřihneme a spálíme všechny napadené části. Poškozeny bývají jednoleté výhony.
  • Dalším opatřením proti hnědému padlí je výběr odrůd. Ošetření fungicidy je v závislosti na vnímavosti odrůd k chorobě třeba několikrát opakovat. Aktuální povolené chemické přípravky uvádí Rostlinolékařský portál.
Předjarní sestřih rybízu

Předjarní úprava výhonů rybízu černého, foto Shutterstock

Rybíz

Pro rybíz platí pravidlo, že nesmí příliš zestárnout větve vyrůstající z báze, neboť tím ustává obnova novými mladými výhony ze spících oček. Pro dobrý výnos je podmínkou dobré rozvětvení, kterého dosáhneme seříznutím loňských hlavních výhonů o třetinu, u stromkových rybízů o polovinu a více.

V předjaří nezapomeneme dát k drobnému ovoci – rybízu, angreštu i maliníku a ostružiníku – větší dávku dobrého kompostu.

Keře černého rybízu toto sestřižení nepotřebují, u stromkových je to však nutností, aby nebyly korunky příliš těžké.

  • V keři ani v korunce černých rybízů by neměly být větve starší tří čtyř let.
  • U červených a bílých rybízů se obnova posouvá o rok, na stáří čtyři až pět let.
Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x