Zimní řez révy vinné proveďte včas, aby neronila mízu

13. 2. 2020

V místech klimaticky příhodných pro pěstování révy bývá v únoru – s ohledem na aktuální počasí – nutné keře silně zkrátit.

Pozdější řez by vedl ke ztrátám ronící mízy. Pozor také na opožděné odstranění zimní ochrany révy; mohlo by podpořit její předčasné rašení!

Réva před zimním řezem

Réva vinná před zimním řezem, foto Shutterstock

  • Pokud se nám daří pěstovat révu v chladnějších oblastech, kde ještě hrozí riziko výrazných poklesů teplot, počkáme s řezem révy na první polovinu března. Mráz by snadno poškodil očka. Neořezaný keř snáší zimní mrazy lépe.

Během února je dobré u révy sledovat i stav zimních oček, zda-li nedošlo k jejich většímu poškození mrazem. Očka lze ostrým nožem podélně rozříznout. Pokud jsou zelená, svědčí to o jejich dobrém stavu.

Další možností, jak sledovat stav poškození réví, je nařezat jednoočkové řízky, umístit je do nádobky s vodou a posoudit jejich vyrašení. Životnost oček můžeme takto kontrolovat i později v případě, že silnější mrazy trvají déle.

Réva připravená k rašení

Réva vinná po zimním řezu; foto Shutterstock

Před samotným řezem se znovu přesvědčíme, zda mráz révu poškodil a do jaké míry. Při těžkém poškození řežeme co nejpozději, zpravidla až po vypučení. V oblastech s výskytem silných mrazů necháváme u základu kmene zásobní, tzv. mrazový čípek.

Tip pro zimní odlákání zvěře od révy

Je třeba kontrolovat i to, zda keře vinné révy nejsou okousány zvěří. Osvědčuje se toto riziko snižovat tím, že zvěři na vhodném místě nabídneme ořezané větve jádrovin.

2 komentáře: “Zimní řez révy vinné proveďte včas, aby neronila mízu”

  1. Vladimír Pecha napsal:

    Dobrý den, četl jsem Váš článek o kompostu a chci se zeptat. Škodí když při výsadbě nových stromků naplním celou jámu kompostem ? Poslední dobou se mi nedaří nové jabloně ani meruňky, jestli to není právě přebytkem kompostu? Pokud by byl zájem, mám asi tisíc dotazů ohledně zahradničení, odebírám spoustu časopisů o zahradě a dost mi vadí, že jsem ještě nikde nenašel obsáhlý článek např o jahodách od A do Z, vždycky jenom náznaky. Děkuji za odpověď

  2. Ivan Dvořák napsal:

    Jde o to, jestli se o ně jinak staráte, jak se v suchých letech má. Určité problémy by mohly způsobit nerozložené zbytky organického odpadu z domácnosti, shnilé košťály, kousky shnilé trávy, které se dostanou na čerstvé řezy n kořenech. Jestliže používáte často přehazovaný, dvouletý nebo u někoho i starší kompost, vypadající prakticky jako zemina, neměl by nijak negativně působit. Také jde o to, z čeho je. Jestli z plevelů a zbytků zeleniny, listí, trávy, bez přídavku nějakého dalšího zdroje živin (močůvka, hnojůvka, hnoje, NPK, Cererit, rohovina,…) pak stromky moc neporostou, chybí jim potřebné množství živin. No a jestli nedostanou ani dost vody,…
    Ohledně jahod najdete v minulých ročnících určitě dost informací, v jakých číslech a ročnících to je, najdete v archivu Zahrádkáře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

27. 2. 2020

Starší ovocné dřeviny roubujeme na přelomu února a března

Podle vývoje a za příznivého počasí již koncem února, a hlavně v březnu, můžete dokončit přeroubování starších peckovin. U peckovin začíná proudit míza dříve než u jádrovin.

zobrazit další rady a tipy