Zimní řez révy vinné proveďte včas, aby neronila mízu

17. 2. 2022

Řez révy: V místech klimaticky příhodných pro pěstování révy bývá v únoru – s ohledem na aktuální počasí – nutné keře silně zkrátit.

Pozdější řez révy by vedl ke ztrátám ronící mízy. Pozor také na opožděné odstranění zimní ochrany révy; mohlo by podpořit její předčasné rašení!

Keře čeká pravidelný zimní řez révy

Réva vinná před zimním řezem, foto Shutterstock

  • Pokud se nám daří pěstovat révu v chladnějších oblastech, kde ještě hrozí riziko výrazných poklesů teplot, počkáme s řezem révy na první polovinu března. Mráz by snadno poškodil očka. Neořezaný keř snáší zimní mrazy lépe.

Řez révy a dobrý stav oček

Během února je dobré u révy sledovat i stav zimních oček, zda-li nedošlo k jejich většímu poškození mrazem. Očka lze ostrým nožem podélně rozříznout. Pokud jsou zelená, svědčí to o jejich dobrém stavu.

Další možností, jak sledovat stav poškození réví, je nařezat jednoočkové řízky, umístit je do nádobky s vodou a posoudit jejich vyrašení. Životnost oček můžeme takto kontrolovat i později v případě, že silnější mrazy trvají déle.

Řez révy byl proveden, réva je připravena k rašení

Réva vinná po zimním řezu; foto Shutterstock

Před samotným řezem se znovu přesvědčíme, zda mráz révu poškodil a do jaké míry. Při těžkém poškození řežeme co nejpozději, zpravidla až po vypučení. V oblastech s výskytem silných mrazů necháváme u základu kmene zásobní, tzv. mrazový čípek.

Tip pro zimní odlákání zvěře od révy

Je třeba kontrolovat i to, zda keře vinné révy nejsou okousány zvěří. Osvědčuje se toto riziko snižovat tím, že zvěři na vhodném místě nabídneme ořezané větve jádrovin.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den, četl jsem Váš článek o kompostu a chci se zeptat. Škodí když při výsadbě nových stromků naplním celou jámu kompostem ? Poslední dobou se mi nedaří nové jabloně ani meruňky, jestli to není právě přebytkem kompostu? Pokud by byl zájem, mám asi tisíc dotazů ohledně zahradničení, odebírám spoustu časopisů o zahradě a dost mi vadí, že jsem ještě nikde nenašel obsáhlý článek např o jahodách od A do Z, vždycky jenom náznaky. Děkuji za odpověď

Podívejte se i tady na webu na část článků, které vycházejí z těch v tištěném časopise. Co se týče jahod od A do Z, rady zkušeného pěstitele najdete například pod titulkem Jak úspěšně pěstovat jahody…, Články o kompostu včetně jeho používání najdete například pod tzv. štítkem kompost (rámečky nad titulky článků).

Jde o to, jestli se o ně jinak staráte, jak se v suchých letech má. Určité problémy by mohly způsobit nerozložené zbytky organického odpadu z domácnosti, shnilé košťály, kousky shnilé trávy, které se dostanou na čerstvé řezy n kořenech. Jestliže používáte často přehazovaný, dvouletý nebo u někoho i starší kompost, vypadající prakticky jako zemina, neměl by nijak negativně působit. Také jde o to, z čeho je. Jestli z plevelů a zbytků zeleniny, listí, trávy, bez přídavku nějakého dalšího zdroje živin (močůvka, hnojůvka, hnoje, NPK, Cererit, rohovina,…) pak stromky moc neporostou, chybí jim potřebné množství živin. No a jestli nedostanou ani dost vody,…
Ohledně jahod najdete v minulých ročnících určitě dost informací, v jakých číslech a ročnících to je, najdete v archivu Zahrádkáře.

Dobrý den, chtela bych se optat. Minuly rok jsme na jare zasadili vinnou revu Prim na Vysocine. Krasne nam vyrostla, okošatila se. Prez zimu byla prikryta zeminou a kurou. Po zime je víno suché i pupeny. Zastrihli jsme az na 2 ocka od zeme a vino je zelene. Obrazi nam? Co jsme mohli udělat špatně? Dekuji Pinkasova

Nová sazenice by měla v prvním roce vytvořit po seříznutí na dvě očka základ kmínku, košatění je tak trochu podezřelé. Že byste ji neseřízli? Nebo sázeli do hladové půdy, bez hnojení? Vysadili révu po révě?
Ale seřízli-li jste sazenici na dvě očka (a ta jsou zdravá) teď, naroste kmínek letos.
Příště už sazenici nezahrnujte, nechte ji volně. V tom mohl být problém se zasycháním. Také třeba s poškozením révy nějakou chorobou, padlí snižuje odolnost, slabší výhony na koncích zasychají. Špatně vyzrálá réva také zasychá do plně vyzrálého dřeva,… Zkuste najít stránky pan Jedličky o révě, má tam v pdf takovou malou kuchařku péče o révu od přípravy půdy, přes výsadbu, péči v prvních letech až k řezu plodících keřů.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

30. 11. 2023

Jak se doma starat o živý vánoční stromek, aby se mohl vrátit ven

Pořídíme-li si živý jehličnan v kontejneru s úmyslem využít ho jako vánoční stromek, je důležité ho postupně přivykat na teplejší prostředí, pravidelně ho zalévat a rosit. Také povánoční návrat do venkovních podmínek musí být pozvolný.

zobrazit další rady a tipy
5
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x