Zimní řez révy vinné proveďte včas, aby neronila mízu

13. 2. 2020

V místech klimaticky příhodných pro pěstování révy bývá v únoru – s ohledem na aktuální počasí – nutné keře silně zkrátit.

Pozdější řez by vedl ke ztrátám ronící mízy. Pozor také na opožděné odstranění zimní ochrany révy; mohlo by podpořit její předčasné rašení!

Réva před zimním řezem

Réva vinná před zimním řezem, foto Shutterstock

 • Pokud se nám daří pěstovat révu v chladnějších oblastech, kde ještě hrozí riziko výrazných poklesů teplot, počkáme s řezem révy na první polovinu března. Mráz by snadno poškodil očka. Neořezaný keř snáší zimní mrazy lépe.

Během února je dobré u révy sledovat i stav zimních oček, zda-li nedošlo k jejich většímu poškození mrazem. Očka lze ostrým nožem podélně rozříznout. Pokud jsou zelená, svědčí to o jejich dobrém stavu.

Další možností, jak sledovat stav poškození réví, je nařezat jednoočkové řízky, umístit je do nádobky s vodou a posoudit jejich vyrašení. Životnost oček můžeme takto kontrolovat i později v případě, že silnější mrazy trvají déle.

Réva připravená k rašení

Réva vinná po zimním řezu; foto Shutterstock

Před samotným řezem se znovu přesvědčíme, zda mráz révu poškodil a do jaké míry. Při těžkém poškození řežeme co nejpozději, zpravidla až po vypučení. V oblastech s výskytem silných mrazů necháváme u základu kmene zásobní, tzv. mrazový čípek.

Tip pro zimní odlákání zvěře od révy

Je třeba kontrolovat i to, zda keře vinné révy nejsou okousány zvěří. Osvědčuje se toto riziko snižovat tím, že zvěři na vhodném místě nabídneme ořezané větve jádrovin.

5 komentářů: “Zimní řez révy vinné proveďte včas, aby neronila mízu”

 1. Vladimír Pecha napsal:

  Dobrý den, četl jsem Váš článek o kompostu a chci se zeptat. Škodí když při výsadbě nových stromků naplním celou jámu kompostem ? Poslední dobou se mi nedaří nové jabloně ani meruňky, jestli to není právě přebytkem kompostu? Pokud by byl zájem, mám asi tisíc dotazů ohledně zahradničení, odebírám spoustu časopisů o zahradě a dost mi vadí, že jsem ještě nikde nenašel obsáhlý článek např o jahodách od A do Z, vždycky jenom náznaky. Děkuji za odpověď

  • zahradkari napsal:

   Podívejte se i tady na webu na část článků, které vycházejí z těch v tištěném časopise. Co se týče jahod od A do Z, rady zkušeného pěstitele najdete například pod titulkem Jak úspěšně pěstovat jahody…, Články o kompostu včetně jeho používání najdete například pod tzv. štítkem kompost (rámečky nad titulky článků).

 2. Ivan Dvořák napsal:

  Jde o to, jestli se o ně jinak staráte, jak se v suchých letech má. Určité problémy by mohly způsobit nerozložené zbytky organického odpadu z domácnosti, shnilé košťály, kousky shnilé trávy, které se dostanou na čerstvé řezy n kořenech. Jestliže používáte často přehazovaný, dvouletý nebo u někoho i starší kompost, vypadající prakticky jako zemina, neměl by nijak negativně působit. Také jde o to, z čeho je. Jestli z plevelů a zbytků zeleniny, listí, trávy, bez přídavku nějakého dalšího zdroje živin (močůvka, hnojůvka, hnoje, NPK, Cererit, rohovina,…) pak stromky moc neporostou, chybí jim potřebné množství živin. No a jestli nedostanou ani dost vody,…
  Ohledně jahod najdete v minulých ročnících určitě dost informací, v jakých číslech a ročnících to je, najdete v archivu Zahrádkáře.

 3. Lenka Pinkasova napsal:

  Dobrý den, chtela bych se optat. Minuly rok jsme na jare zasadili vinnou revu Prim na Vysocine. Krasne nam vyrostla, okošatila se. Prez zimu byla prikryta zeminou a kurou. Po zime je víno suché i pupeny. Zastrihli jsme az na 2 ocka od zeme a vino je zelene. Obrazi nam? Co jsme mohli udělat špatně? Dekuji Pinkasova

  • Ivan Dvořák napsal:

   Nová sazenice by měla v prvním roce vytvořit po seříznutí na dvě očka základ kmínku, košatění je tak trochu podezřelé. Že byste ji neseřízli? Nebo sázeli do hladové půdy, bez hnojení? Vysadili révu po révě?
   Ale seřízli-li jste sazenici na dvě očka (a ta jsou zdravá) teď, naroste kmínek letos.
   Příště už sazenici nezahrnujte, nechte ji volně. V tom mohl být problém se zasycháním. Také třeba s poškozením révy nějakou chorobou, padlí snižuje odolnost, slabší výhony na koncích zasychají. Špatně vyzrálá réva také zasychá do plně vyzrálého dřeva,… Zkuste najít stránky pan Jedličky o révě, má tam v pdf takovou malou kuchařku péče o révu od přípravy půdy, přes výsadbu, péči v prvních letech až k řezu plodících keřů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

22. 9. 2020

Tipy k výsadbě cibulovin: skalky, záhony, trávník, truhlíky, růže…

Konec září a také měsíc říjen jsou nejdůležitějším obdobím pro výsadbu cibulovin do trvalkových záhonů, skalek, květináčů a truhlíků pro jarní a předjarní radost z květů. Nezapomeňme přitom na výsadbu ve skupinkách.

zobrazit další rady a tipy