Větve přetížené plody podepřeme, opadané plůdky sbíráme

16. 7. 2021

Ovocné stromy obtěžkané plody tak, že hrozí odlomení větví, včas opatříme oporami. Konce podpěr zakryjeme kusem pryže či hadice.

Pryž nebo měkký plast ochrání kůru větví před poškozením.

Pokud je to možné (v lépe přístupných místech koruny, u nižších tvarů v celé koruně), přemíru ovoce protrháme. Týká se to zejména ušlechtilých druhů všeho ovoce – jabloní, hrušní, meruněk, broskví, švestek i révy vinné. Zčásti i tímto způsobem odlehčíme přetíženým větvím.

Snad jen vyjma révy vinné snižuje nadměrná úroda násadu květů ovocných dřevin v dalším roce. Zvyšuje se tak riziko, že u jmenovaných jádrovin a peckovin vznikne tzv. alternující plodnost. Příliš velká úroda se obyčejně odrazí i na kvalitě ovoce. To bývá drobnější, hůře vyzrává.

Plůdky, které opadaly, odstraňujeme. Nejspíš jsou napadeny škůdci či chorobami. Infekce i nevítaný hmyz by se mohly šířit.

Opora jabloně

Opory pomohou stromům přečkat dobru zrání plodů bez polámaných větví; foto Shutterstock

Zkontrolujeme větve a úvazy k oporám

Během července a srpna je možné z ořešáku výjimečně odřezat větve, které významně  překážejí pod stromem, jinak se však ořešák v létě neprořezává.

V tomto období je vhodné odřezat dále všechny tenké větve odumřelé nebo poškozené silným větrem. Řežeme na větevní kroužek, rány začistíme nožem a ošetříme nátěrem – štěpařským voskem, stromovým balzámem, nebo alespoň nevýraznou latexovou barvou s přídavkem některého z měďnatých fungicidů ve stejné koncentraci, v jaké se používá k postřikům.

Také kontrolujeme úvazy a opory mladých ovocných stromků. Možná zesílily natolik, že potřebují povolit. Podobně se u nedávno vysazených dřevin zajímáme o plevele a odstraňujeme je z blízkosti kořenů. Případně je i okopeme, ale opatrně.

Vyvážeme nové letorosty révy. Sklízíme černý rybíz, maliny, rané broskve a nektarinky, koncem měsíce i první plody slivoní.

Větve slivoně se značnou úrodou

Foto Shutterstock

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

30. 7. 2021

Co mají společné pelargonie, muškáty a čapí zobáky

Balkonové pelargonie patří k robustním hrnkovým a truhlíkovým květinám. Mohou být pěstovány i na větrných místech a zůstávají dlouho pěkné, i když je občas zapomeneme zalít. Kvetou po celou vegetační sezonu od časného jara do pozdního podzimu.

zobrazit další rady a tipy