Triky pro uskladnění jablek: dobrý přehled a vlhkost

26. 12. 2019

Pokud to jde, ovoce uchováváme v jediné vrstvě. Sice k tomu potřebujeme víc přepravek, ale ty nám zase usnadní pravidelnou kontrolu.

Nahnilé plody ihned odstraňujeme, abychom zabránili snadnému šíření hniloby. Kontrolujeme též zralost jednotlivých odrůd. Ty, které dozrávají, zpracujeme.

Jak zajistit vzdušnou vlhkost

Pokud ve sklepě plody začínají brzy vadnout, je to známka nízké vzdušné vlhkosti. Můžeme ji zvýšit například tak, že v prostoru umístíme otevřenou nádobu s vodou. Vlhkost se brzy zvýší; bude se udržovat díky odparu vody z hladiny.

Sudy nebo jiné větší nádoby s vodou pomáhají udržet ve sklípku i teplotu bez větších výkyvů. Prostor se pomaleji otepluje i pomaleji chladne.

Jablka uskladněná v přepravkách

Přepravky usnadňují kontrolu jablek, foto T. Jan

Abychom ochránili plody před mrazem, můžeme je obložit polystyrénovými deskami a to jak zespodu, tak z boku a zakrytím.

Vlhkost se dá zajistit také kropením podlahy. Případně můžeme přepravky s ovocem chránit proti vysychání polyetylenovou fólií. Zvláště odrůdy náchylných na vadnutí plodů (například Otavu).

Za bezmrazých chladných dnů sklep větráme.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

30. 11. 2023

Jak se doma starat o živý vánoční stromek, aby se mohl vrátit ven

Pořídíme-li si živý jehličnan v kontejneru s úmyslem využít ho jako vánoční stromek, je důležité ho postupně přivykat na teplejší prostředí, pravidelně ho zalévat a rosit. Také povánoční návrat do venkovních podmínek musí být pozvolný.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x