Srpnové ovocnaření: sklizeň, řez, prohlídky, očkování

22. 8. 2019

Prázdniny mají na kahánku, ovoce dozrává a sládne. Můžeme ochutnávat a sklízet hned několik druhů naráz. Je dobré sledovat zdravotní stav plodů a pamatovat na letní řez.

Během srpna zrají slivoně a to středně rané až pozdní odrůdy (Čačanská rodna, Stanley aj.). Na zahradě je sklízíme zpravidla najednou v době plné zralosti. Někdy se však hodí i kvůli možnostem zpracování sklízet plody různých druhů slivoní probírkou podle zralosti plodů.  Kontrolujeme plody, zda nemají příznaky šarky.

 

Sklízíme broskve od ranějších odrůd (Sunhaven, Michaela…) přes středně rané (Redhaven, Harbrite) až po pozdnější (Flamingo, Envoy apod.). Plody sklízíme průběžně 2x týdně v průběhu 10 až 14 dnů a jíme čerstvé nebo jako součásti sladkých či jiných jídel. Také broskve mohou  být viditelně poznamenány šarkou, pečlivě je tedy kontrolujeme.

Pokračujeme ve sklizni letních odrůd hrušek a jablek.

Pro zdraví stromů i plodů

Nejpozději do konce srpna dokončíme letní řez ovocných stromů.

Letní řez broskvoně

Broskvoň po letním řezu

Kontrolujeme výskyt moniliózy na plodech nejrůznějších plodin. Napadené plody ihned odstraňujeme a likvidujeme. U jabloní kontrolujeme výskyt padlí, mechanicky odstraňujeme napadené listy. Sledujeme i výskyt mšic na nejrůznějších ovocných plodinách.

Množení ovocných dřevin

Koncem měsíce můžeme očkovat na spící očko. Je to osvědčený, poměrně spolehlivý způsob množení ovocných dřevin. Očka odebíráme ze zdravých jedinců a pro očkování používáme pouze prověřené a zdravé podnože. Po přibližně dvou týdnech očkovací pásku uvolníme. Očko do konce vegetace pouze přiroste a proraší až na jaře následujícího roku.

Foto Tomáš Jan

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Potřebuji se spojit s někým ,kdo umí očkovat broskve. Děkuji Slaná

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x