Srpen: Množíme drobné ovoce, dokončíme letní řez peckovin

5. 8. 2023

Sklízíme a zavařujeme ostružiny, maliny, rybíz, provádíme řez ovocných dřevin a věnujeme se množení jahodníku a jiného ovoce.

  • Srpen je dobou, kdy končí letní řez zejména u raných peckovin, ze kterých už jsme vše sklidili.
  • V poslední dekádě začíná u jabloní a hrušní čas pozdně letního řezu odrůd podzimních, raně zimních i těch určených na delší uskladnění. Obyčejně se pozná objektivní sadař od opatrného zahrádkáře. Tam, kde jsou pod stromy po práci jen větvičky s listy, pracoval nejspíše ten druhý. Tam, kde řezal člověk, který chce mít ovoce vyzrálé a pěkně vybarvené, občas odstřihne větvičky i s plody.
  • Z keřů rybízu, angreštu a kanadských borůvek vyřezáváme 4–5leté výhony, keře okopeme a přihnojíme.
  • Pokud máme kontejnerovanou nebo v kelímcích zakořeněnou sadbu jahodníku, můžeme ji vysadit na trvalé stanoviště. U prostokořenných sazenic ale nespěcháme. Necháme je ještě v zemi a vysadíme je až koncem měsíce. Získáme tak čas na přípravu záhonu po předchozí kultuře, například po hnojených bramborách či košťálovinách, a na ulehnutí půdy po zarýpání kompostu.
Řez maliníku po sklizni

Z maliníku odstraníme odplozené výhony

  • U jednou plodících malin už můžeme odstranit vyplozené výhony, u ostružin krátké zahušťující nové výhony. Pokud už máme ovoce dost, odstřihneme i doplozující výhony.
  • Opakovanou zálivkou můžeme probudit podnože, které váhají s druhou mízou. Pokud to nevyjde, můžeme očkovat jinak než do T tvaru naříznuté kůry, jak se u nás říká podle Forkerta. U peckovin, třešní a zvláště višní lze roubovat i za kůru či kopulací, kdy se používají vyzrálé odlistěné rouby. Úplně stejně lze roubovat a očkovat i angrešty a rybízy na meruzalku, jen musíme dbát na to, aby rouby či očka byly raději mořeny proti šedé hnilobě.

Množení drobného ovoce: roubování, řízkování…

Plodící keř angreštu

Plodící keř pod kapkovou závlahou – vypletý, hnojený, udržovaný řezem

Velká část dostupných odrůd se množí výhradně roubováním na meruzalku, protože z řízků, zejména dřevitých zimních, se chytají jen v zanedbatelném procentu. Je to patrné i v nabídce na trhu. Prakticky jen tři či čtyři odrůdy jsou dostupné v keři. A tak si můžeme pomoct sami jiným způsobem množení.

Za použití stimulátorů pro polodřevité či bylinné řízky se nám může podařit zakořenit i jiné odrůdy. Řízky odebíráme vždy jen z vitálních rostlin.

Obdobně můžeme zkusit zakořenit bílé a červené rybízy. Odrůdy vyšlechtěné z Heinemannova pozdního nekoření nijak ochotně, i když o něco lépe, než tato odrůda.

Úspěchu napomůže moření proti šedé hnilobě a umístění řízků do přistíněného pařeniště. Teplota půdy v něm by neměla nikdy přesáhnout 20 °C. Zakořeněné řízky i ty, které mají jen kalus na řezu, uchováme přes zimu v místnosti při teplotách 5–10 °C. Na jaře je vysadíme, a pokud vyraší a porostou, budeme mít snazší práci s jejich dalším množením. Další sazenice můžeme zakořenit potápěním nebo hřížením jednoletých výhonů.

  • Je dobré vědět, že prakticky všechny odrůdy mají při pěstování v keři menší plody, než měly naroubované na meruzalku.

Jahodník můžeme množit také dělením trsů

Víme, že jahodníky množíme buď zakořeňováním sazenic ze šlahounů, nebo semeny u druhů a odrůd nevytvářejících semena.

Další možností je dělení trsů těchto jahod. Takzvané měsíční jahody tvoří více kmínků, na kterých vyrůstají listy a květy. Opatrným roztržením trsu tak, aby každý díl měl trochu kořenů, si namnožíme tu jednu jedinečnou rostlinu. Po rozdělení trsu sazeničky namočíme řezem do stimulátoru a vysadíme do rašelinného substrátu, písku nebo do perlitu.

zdravý šlahoun jahodníku vhodný k množení

Jahodník množíme zakořeňováním šlahounů

Podle zkušeností můžeme vytvářet z těchto základních prvků směs rašeliny a písku, písku a perlitu, nebo všech tří tak, aby dobře držela vlhkost, po zalití se povrch nesléval a směs neuléhala. Jednotlivé sazeničky vysadíme po zakořenění ven na záhon a za zimu je zakryjeme chvojím, aby je mráz nevytáhl.

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

2. 12. 2023

Ozdoby prosince: květy, ojíněné plody, větvení a tvary dřevin

Je zima, mrzne, a přesto i nyní rozkvétají rostliny pro radost všem, které potěší zimní krása flóry. K jedinečnosti jí často pomůže stylistka z nejpovolanějších – jinovatka. Nebo sníh.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x