Slivoň třešeň, slivoň mirabelka? Ano, tak pestrý je botanický rod

10. 8. 2019

Mezi slivoně pěstované v českých zahradách patří vedle pravých švestek také pološvestky, slívy, renklódy a mirabelky. Ale nejen ty.

K rodu slivoň (Prunus) totiž botanici a zahradníci řadí i takzvané červené peckoviny čili třešně a višně. Ani to není konečný výčet příbuzenstva slivoní. Rovněž teplomilné peckoviny broskvoně a meruňky nebo skořápkoviny – mandloň – a řada okrasných dřevin (sakur aj.) se latinským názvem označuje Prunus (slivoň).

Ba i trnka (Prunus spinosa) se česky jmenuje slivoň trnka, i když ji známe spíše jako trnku obecnou.

Švestka bulharské odrůdy Gabrovská

Různorodé chutě a vlastnosti slivoní

Plodem všech slivoní je peckovice. Jednotlivé druhy téhož rodu se od sebe liší nejen barvou, tvarem a velikostí plodů, ale pozoruhodná je i rozmanitost chutí. Rozdílná je též odlučitelnost pecky od dužniny; udává se jako vlastnost plodu toho kterého druhu.

Díky odlišným vlastnostem početného rodu peckovin pěstujeme některé odrůdy slivoní ve vyšších polohách jako náhradu teplomilných meruněk a broskvoní, pro které nejsou v daných oblastech vhodné klimatické podmínky.

Zatím nezralé plody mirabelky Bellamira

Plody mirabelky odrůdy Bellamira začínají zrát; foto J. Sus

Slivoně vybíráme k výsadbě s ohledem na půdu a vláhu

Slivoním se nejlépe daří v polohách 300–500 m n. m., na středně těžkých půdách a patří ke druhům ovocných dřevin s vyššími nároky na půdní a vzdušnou vlhkost.

  • V půdách sušších a také pro teplejší oblasti je vhodnější vybírat stromy pěstované na myrobalánové podnoži, která nemá tak vysoké nároky na vláhu, vyžaduje však dostatek vápníku v půdě.
  • Do menších zahrad vybíráme stromy štěpované na méně vzrůstných podnožích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

16. 12. 2019

Vánoční květiny pro sváteční radost, někdy však příliš krátkou

Blíží se vánoční a novoroční svátky, mnozí si i letos uděláme radost něčím hezkým ze své zahrádky, nebo koupenou řezanou či hrnkovou květinou. Jednou z mála pokojových květin, která nás může těšit svými květy po celý rok je africká fialka Saintpaulia.

zobrazit další rady a tipy