
Opadavé dřeviny a růže vysazené během října dobře zakoření
12. 10. 2019Pro okrasné dřeviny a růže je stejně důležitá příprava půdy před výsadbou a ošetření při výsadbě jako pro ovocné stromy a keře.
Ve vyšších polohách dokončíme sklizeň pozdních odrůd: Sklízíme slivoně, jako je Domácí velkoplodá, pozdní jablka (Luna, Topaz aj.) a hrušky (Erika aj.).
Ovoce uskladněné ve sklepě pravidelně kontrolujeme, dozrávající jíme nebo zpracováváme. Plody napadené skládkovými chorobami hned odstraníme, abychom zabránili šíření infekce. Sklep za chladných nocí vydatně větráme.
Nezapomeneme uvolnit pásku na očkovancích, očka jsou již bezpečně v této době přirostlá.
Broskvoně a meruňky i ostatní peckoviny, případně i jádroviny, je vhodné po částečném opadu listů dezinfikovat postřikem měďnatým přípravkem. Poslouží jako dezinfekce stromu proti nejrůznějším houbovým chorobám. Zásah není nutné provádět každoročně, stačí každý druhý rok.
Vyhneme se výsadbě stromku do místa, kde v předchozích pěti letech rostl tentýž druh. Vždy je lepší po jádrovině sázet peckovinu a naopak.
Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.