Řez za zelena: jabloně a hrušně na kordonech, v ovocné stěně

12. 6. 2020

Mezi rozmanitými pěstitelskými tvary jabloní se také v zahrádkách objevují ovocné stěny, tedy stromy s tvarovanou korunou omezené šířky.

V ovocné stěně bývají větve vedeny vodorovné. Na přelomu jara a léta je čas upravit tyto stromy zeleným řezem, který má za cíl jednak obrost usměrnit, ale také podpořit jeho plodnost.

Pro tento řez za zelena se hodí období od počátku června do konce července. Pokud řez neděláme a letorosty silně zkrátíme teprve v zimním období, bude na dřevinách jen málo květů, nebo žádné.

Naopak aktuálním odstraněním vrcholků nebo zaštípnutím mladých letorostů jabloní a hrušní na kordonech a ovocných stěnách posílíme krátký plodný obrost.

Jabloně v šikmém kordonu

Jabloně ve tvaru kordonu s šikmo tvarovaným kmenem; foto Shutterstock

Kordon je tvar stromu, který má různě orientovaný kmen (svislý, vodorovný, šikmý…) bez větví jen s plodonosným obrostem.

  • U kordonů se začíná u postranního obrostu se zaštipováním někdy v květnu: Když má výhon 10 oček, zkrátí se na 3-4 očka.
  • Za měsíc (v červnu) se nový výhon zkrátí na tři očka.
  • Prorašený výhon se za další měsíc (v červenci) zkracuje na očka dvě.

Celý postup vypadá takto: První výhon má čtyři očka, za zaštípnutím jsou očka tři, za dalším zaštípnutím dvě. Pokud výhon ani po tomto zásahu nevětví, seřízne se v říjnu (ještě za zelena, tedy, když má strom listy, ale už skončil růst stromu – aby po seříznutí očko na vrcholu výhonu neprorostlo) na jedno očko, které je nad prvním zaštípnutím dělaným v květnu.

 

Pro tvarované pěstování ovocných stromů se můžeme rozhodnout kvůli velikosti pěstebního místa, které máme k dispozici, ale stejně tak můžeme založit ovocnou stěnu nebo pěstovat kordon jen proto, abychom si na zahradě vyzkoušeli něco nového.

Tento řez za zelena se však nehodí aplikovat na jinak pěstované jabloně a hrušně. Například na vřetena silně rostoucích jádrovin, které plodí tzv. na dlouhém dřevě. Ty naopak v korunách potřebují dlouhé plodné dřevo.

Kordon jabloně

Upravovaná koruna se postupně promění v ovocnou stěnu; foto Shutterstock

První zaštípnutí kordonových nebo stěnových jádrovin provedeme na výhonech dlouhých 10–20 cm. U slabějí rostoucích odrůd výhon zkrátíme za 6. listem. Na krátkých výhonech zaštípneme za 4–5 listem. Pupeny a výhony brzy opět vyrazí. První koncový výhon odstraníme úplně a druhý zaštípneme za druhým listem. Pokud vyrostl jen jeden výhon, zkrátíme ho také obdobně.

Řezem za zelena posílíme spící očka a stimulujeme jejich vývin v květní pupeny. V zimě pak takto vypěstovaný plodný obrost upravíme seříznutím nového výhonku na 3 pupeny.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x