Řez za zelena: jabloně a hrušně na kordonech, v ovocné stěně

12. 6. 2019

Odstranění vrcholků nebo zaštípnutí mladých letorostů jabloní a hrušní na kordonech a ovocných stěnách posílí krátký plodný obrost.

Pro tento řez za zelena se hodí období od počátku června do konce července. Pokud řez neděláme a letorosty silně zkrátíme teprve v zimním období, bude na dřevinách jen málo květů, nebo žádné.

Tento řez však nemá žádný význam u vřeten a silně rostoucích jádrovin plodících tzv. na dlouhém dřevě – u nich má dlouhé plodné dřevo v korunách své místo.

Kordon jabloně

Kordon se postupně promění v ovocnou stěnu; foto Shutterstock

První zaštípnutí kordonových nebo stěnových jádrovin provedeme na výhonech dlouhých 10–20 cm. U slabějí rostoucích odrůd výhon zkrátíme za 6. listem. Na krátkých výhonech zaštípneme za 4–5 listem. Pupeny a výhony brzy opět vyrazí. První koncový výhon odstraníme úplně a druhý zaštípneme za druhým listem. Pokud vyrostl jen jeden výhon, zkrátíme ho také obdobně.

Řezem za zelena posílíme spící očka a stimulujeme jejich vývin v květní pupeny. V zimě pak takto vypěstovaný plodný obrost upravíme seříznutím nového výhonku na 3 pupeny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *