Projeví se sucho na roubech? Ujaly se během jara?

11. 5. 2020

Co všechno ovlivní sucho 2020, jehož dopady se očekávají s obavami? Může poznamenat rouby ovocných stromů?

Ze své zkušenosti mohu říct, že i když se na jaře 2020 zatím střídalo převážně suché, horké a větrné počasí s ranními výraznými poklesy teplot, na výsledky roubování to v mé zahradě zatím nemělo špatný dopad.

 

Stav po roubování

Rouby angreštů a rybízů vyrašily, zatím nevadly.

Poprvé jsem na rouby i na podnože použil „desinfekci“; ošetřil jsem je proti šedé hnilobě. Tak uvidím. V minulosti – bez ošetření – rouby sice také prorašily, ale nakonec zůstaly do konce sezony dva tři z deseti. Ostatní postupně náhle zvadly a zaschly.

Podobně je to u peckovin. Pupeny prorůstají podle toho, kdy jsem rouboval. Na některých se brzy během dubna objevily lístky.

Jabloně jsem letos nerouboval, ale u nich a u hrušní obyčejně nejsou žádné výpadky.

 

Za těch několik posledních let jsem okoukal a používám postupy, které ve srovnání s předchozími lety zajistí lepší ujmutí roubů.

Ošetření roubu

Rouby a část podnože pod nimi zatírám latexem ředěným vodou (1:2). A to i u roubů mírně narašených. Latex brání přehřívání pletiv, roub tak má lepší podmínky k srůstání, je lépe zásobovaný živinami a tekutinami z podnože.

Přešel jsem, pokud to jde, z roubování normální kopulací na anglickou. Anglická kopulace zvyšuje plochu kontaktu pletiv roubu s podnoží. Zvětšuje se tím pravděpodobnost, že obě rostliny srostou.

Také rouby za kůru srůstají lépe při větší kontaktní ploše. I pouhý jediný roub dokáže dost brzy pomoci se zavalením rány na podnoži.

 

Termín

S roubováním venku začínám již v únoru. Pokud se rouby nechytnou, mám možnost opravit roubování v době rašení, při toku mízy.

Termín si vybírám podle předpovědi. Když hlásí větrno a jasno, raději počkám na pár dnů, kdy by mělo být pod mrakem nebo deštivo.

V roce 2020 to bylo od března jen dvakrát, ale vypadá to, že se čekání vyplatilo. Týden před akcí jsem zem okolo podnoží vydatně zalil. Peckoviny roubované během těchto krátkých období zatím drží.

Není všem dnům konec. Horké počasí možná způsobí, že pupeny rašící na roubech zaschnou a vypadnou. Nebo vše (či aspoň něco) proroste a vytvoří letorosty…

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

22. 7. 2024

Podzimní šafrán a jiné cibuloviny sázíme a přesazujeme v létě

V červenci a srpnu přesazujeme a sázíme podzimní šafrány (Crocus), ocúny (Colchicum), bramboříky (Cyclamen) a liliochvostce (Eremurus).

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x