Proč a kdy vysadit na zahradě lískové keře, jaká bude úroda

18. 10. 2021

Lískové keře někdy zazmatkují a ohlásí jaro, jakmile se koncem zimy vyskytnou teplejší dny. Jejich jehnědy pak studí sníh.

Možná právě kvůli předjarnímu kvetení vidíme lísky tak rádi mezi zahradními dřevinami. Ale jistě oceňujeme i jejich tvar  – mohou se v zahradě stát jakýmsi krajinným prvkem. Rostou volně jako v přírodě; na mezi, v lese, na místech s dostatkem světla. Jejich původní domovinou je ovšem Asie a nejvíc oříšků v obchodech přichází z Turecka.

Líska

Líska dostala v zahradě velkorysý prostor, který jí s přibývajícími lety bude slušet; foto Shutterstock

Jakou úrodu přinese lískový keř

Když si keř vysadíme na svou zahradu, budou nám nejspíš lískové oříšky chutnat dvojnásob. Obsahují minerály, vitaminy, škálu stopových prvků, kvalitní oleje, kyselinu listovou, vlákninu a další látky prospěšné vedle jiného i nervům.

Navíc můžeme před nákupem pátrat po nabídce odrůd, volit kritéria výběru, tak a podobně se připravovat a těšit na nového obyvatele zahrady. Různorodost odrůd bývá doporučována.

Lískové oříšky

Lískové oříšky, foto Pixabay

Měli bychom mít na paměti, že vícedenní vítr nebo nízká teplota a silnější deště mohou poznamenat úrodu lískových keřů. Nebo můžeme předem počítat s tím, že oříšky přenecháme veverkám, a být pak překvapeni, že na nás něco zbylo.

Vysazujeme několik keřů, aby se navzájem dobře opylovaly, obvykle na vzdálenost tři až čtyři metry od sebe. Lísku můžeme vysadit na jaře nebo na podzim.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Lísky mám na zahradě dvě. Červenou a klasiku, jsem s nimi spokojená. V létě pro stín který dávají a v zimě jako útočiště ptáčků . No a oříšky posbírají veverky a taky ptáci .

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x