
Jiřinky v říjnu: Hlízy vyzvedneme z půdy po prvních mrazech
9. 10. 2020Také při podzimním uskladňování hlíz jiřinek začínáme s přípravami na příští květinovou sezonu. Na jaře postačí, aby v teple narašily, a koncem dubna je můžeme vracet do země.
Lískové keře někdy zazmatkují a ohlásí jaro, jakmile se koncem zimy vyskytnou teplejší dny. Jejich jehnědy pak studí sníh.
Možná právě kvůli předjarnímu kvetení vidíme lísky tak rádi mezi zahradními dřevinami. Ale jistě oceňujeme i jejich tvar – mohou se v zahradě stát jakýmsi krajinným prvkem. Rostou volně jako v přírodě; na mezi, v lese, na místech s dostatkem světla. Jejich původní domovinou je ovšem Asie a nejvíc oříšků v obchodech přichází z Turecka.
Líska dostala v zahradě velkorysý prostor, který jí s přibývajícími lety bude slušet; foto Shutterstock
Když si keř vysadíme na svou zahradu, budou nám nejspíš lískové oříšky chutnat dvojnásob. Obsahují minerály, vitaminy, škálu stopových prvků, kvalitní oleje, kyselinu listovou, vlákninu a další látky prospěšné vedle jiného i nervům.
Navíc můžeme před nákupem pátrat po nabídce odrůd, volit kritéria výběru, tak a podobně se připravovat a těšit na nového obyvatele zahrady. Různorodost odrůd bývá doporučována.
Měli bychom mít na paměti, že vícedenní vítr nebo nízká teplota a silnější deště mohou poznamenat úrodu lískových keřů. Nebo můžeme předem počítat s tím, že oříšky přenecháme veverkám, a být pak překvapeni, že na nás něco zbylo.
Vysazujeme několik keřů, aby se navzájem dobře opylovaly, obvykle na vzdálenost tři až čtyři metry od sebe. Lísku můžeme vysadit na jaře nebo na podzim.
Ze skalky postupně odstraníme zimní kryt z chvojí a dalšího materiálu. Na podzim vysázené skalničky bývají mrazem povytažené a je třeba je přitlačit. Začínáme s pečlivějším čištěním a pletím skalky.
Lísky mám na zahradě dvě. Červenou a klasiku, jsem s nimi spokojená. V létě pro stín který dávají a v zimě jako útočiště ptáčků . No a oříšky posbírají veverky a taky ptáci .