Proč jablka a zeleninu skladovat odděleně? Kvůli vůním i vlhkosti

6. 10. 2019

Pro skladování jablek a dalšího ovoce vybíráme jen kvalitní plody. Vyhneme se jejich uložení v sousedství brambor, řepy a další kořenové zeleniny.

Právě tak nevhodné je skladovat společně s jablky i celer, pór a podobnou jinou zeleninou výraznou svou vůní, protože jablka tyto pachy snadno přijímají.

Ideálními podmínkami pro skladování je pak chladné, ale bezmrazé prostředí. Většina zeleniny si podrží svou kvalitu v prostředí o něco vlhčím, než jaké svědčí ovoci. Cibule a česnek ovšem vyžadují specifické podmínky –chlad a sucho.

Druhy zeleniny, které snášejí mírné poklesy teplot k bodu mrazu nebo i pod něj (kořenová zelenina, zelí a čínské zelí, kedlubny, růžičková kapusta), můžeme ponechat na záhonu co možná nejdéle a to až do konce října nebo i do začátku listopadu. Zelenina dobře vyzraje.

Pór pod fólií

Pór pod ochrannou fólií vydrží na záhoně déle; foto Shutterstock

Část z nesklizených plodin můžeme nechat zhruba do Vánoc pod fóliovým krytem. Zeleninu v potřebné kvalitě tak uchováme i při mrazivých teplotách a to přibližně do -5 °C. Dvojitá fólie dokáže uchránit zeleninu v půdě až při -10 °C.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

28. 2. 2020

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy