Cibule kuchyňská; jak ji pěstovat, aby chutnala a vydržela
4. 12. 2021Vyváženou chuť a vůni dává řadě pokrmů cibule. Pro pěstování na zahradě můžeme odrůdy vybírat i podle toho, jak ji používáme v kuchyni.
Pro skladování jablek a dalšího ovoce vybíráme jen kvalitní plody. Vyhneme se jejich uložení v sousedství brambor, řepy a další kořenové zeleniny.
Právě tak nevhodné je skladovat společně s jablky i celer, pór a podobnou jinou zeleninou výraznou svou vůní, protože jablka tyto pachy snadno přijímají.
Ideálními podmínkami pro skladování je pak chladné, ale bezmrazé prostředí. Většina zeleniny si podrží svou kvalitu v prostředí o něco vlhčím, než jaké svědčí ovoci. Cibule a česnek ovšem vyžadují specifické podmínky –chlad a sucho.
Druhy zeleniny, které snášejí mírné poklesy teplot k bodu mrazu nebo i pod něj (kořenová zelenina, zelí a čínské zelí, kedlubny, růžičková kapusta), můžeme ponechat na záhonu co možná nejdéle a to až do konce října nebo i do začátku listopadu. Zelenina dobře vyzraje.
Část z nesklizených plodin můžeme nechat zhruba do Vánoc pod fóliovým krytem. Zeleninu v potřebné kvalitě tak uchováme i při mrazivých teplotách a to přibližně do -5 °C. Dvojitá fólie dokáže uchránit zeleninu v půdě až při -10 °C.
Na jaře jsme jednoduchým hřížením postranních větví okrasného nebo ovocného keře přiměli do země ponořenou část rostliny zakořenit. Pokud se nad místem zakořenění objevil nový výhon, můžeme výmladek oddělit.