Pravidelně prořezávané keře angreštu a rybízu lépe plodí

3. 2. 2021

Dobrou vitalitu keřů oblíbeného drobného ovoce podpoříme předjarním řezem. Správným postupem navíc omezíme rozvoj houbových chorob.

U keřových tvarů rybízu a angreštu větve vyřezáváme až u země a snažíme se nenechávat žádný čípek. Ponechaný čípek by stejně zaschl a odumírající dřevo by pravděpodobně infikovala dřevokazná houba.

Nejčastěji této příležitosti využije rážovka rumělková (Nectria cinnabarina). Poznáme ji podle typických růžovo oranžových kupičkovitých plodniček, které se tvoří na odumřelém dřevě.

Rážovka rumělková

Rážovka rumělková vytváří typické kupičkovité plodnice na odumřelém a odumírajícím dřevě

  • Při řezu angreštu důsledně odstřiháváme konce jednoletých výhonů, na kterých přezimuje nebezpečná houba – hnědé padlí angreštu (Podosphaera mors-uvae). Podhoubí této houby přezimuje na jednoletých výhonech a pupenech a při jejich prorašení pak mohou být infikovány nové letorosty.
  • Řez angreštuPodrobnosti o řezu angreštu proti padlí, jeho dalším termínu a také návodnou kresbu najdete v článku Jak pěstovąt angrešt bez padlí.

Odstřižením napadených výhonů omezíme výskyt padlí už v začátku vegetační sezony. Postižené části mají charakteristické stříbřitě bělavé zbarvení, zatímco zdravé výhony jsou skořicově hnědé.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x