Podzimní výsadba stromků krok za krokem

8. 10. 2019

Před výsadbou vyhloubíme dostatečně velkou jámu, do níž zatlučeme kůl, který je zároveň možné využít jako ochranu před sluncem. Stromek proto umístíme na severní stranu kůlu.

Délka kůlu má být taková, aby u nižších tvarů zasahovala do korunky, u polokmenů a vysokokmenů končila 10 cm pod korunkou.

Při zasypávání třeseme stromkem tak, abychom dostali co nejvíce zeminy mezi kořeny. Místo štěpování přitom musí být 10–15 cm nad úrovní terénu, u hrušní a kdouloní pak v rovině terénu. Lať položená přes jámu je dobrou pomůckou pro usazení stromku do správné hloubky.

Výsadba ovocného stromku

Jeden drží, druhý zasypává; ve dvou strom vysadíme pečlivěji, foto J. Sus

Zeminu k zasypávání můžeme použít i původní, pokud je dostatečně úrodná a kvalitní. V opačném případě ji doplníme o kompostovou zeminu nebo koupeným zahradnickým substrátem. U písčitých půd můžeme přidat místo části objemu jíl pro větší schopnost půdy udržet vláhu a tím i pro lepší příjem živin. Původní zeminu předem dobře rozdrobíme a zbavíme všech hrud, které by působily zbytečné nakypření zásypu.

Zásyp kořenů stromku opatrně přišlápneme – špičkou boty směrem ke kmínku. Doplníme zeminu a upravíme ji do tvaru zálivkové mísy.

Stromek vydatně zalijeme (sázíme tzv. do vody – až voda kolem stromku zůstane chvíli stát). Zeminu u stromku můžeme i mulčovat. Vydatná zálivka je důležitá zvláště pro dobré spojení nejmenších kořínků s okolní zeminou. Bez zajištění této tzv. kapilarity by mohl stromek trpět suchem. Mohlo by se pak stát, že nezakoření.

Zálivka stromku po výsadbě

Vydatná zálivka je pro stromek životně důležitá, foto J. Sus

Kolem kmínku necháme volný prostor na šířku dlaně – jako ochranu krčku stromku před případným napadením houbovými chorobami.

Ke kůlu uvážeme kmínek pevně, ale současně tak, aby úvazek pružil a měl i dostatečnou vůli pro růst kmene. Vhodným materiálem jsou širší textilní pásky. Ani ty však nezapomeneme odstranit včas, aby kmen nesevřely a nepoškodily ho.

Na zimu stromek opatříme vhodným obalem proti případnému okusu zvěří.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

28. 2. 2020

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy