Kam vysadit ovocné stromky, aby se jim dobře dařilo
6. 10. 2020Pro podzimní výsadbu ovocných dřevin připravíme jámu odpovídající velikosti kořenů stromku. Zatlučeme opěrný kůl.
Před výsadbou vyhloubíme dostatečně velkou jámu, do níž zatlučeme kůl, který je zároveň možné využít jako ochranu před sluncem. Stromek proto umístíme na severní stranu kůlu.
Délka kůlu má být taková, aby u nižších tvarů zasahovala do korunky, u polokmenů a vysokokmenů končila 10 cm pod korunkou.
Při zasypávání třeseme stromkem tak, abychom dostali co nejvíce zeminy mezi kořeny. Místo štěpování přitom musí být 10–15 cm nad úrovní terénu, u hrušní a kdouloní pak v rovině terénu. Lať položená přes jámu je dobrou pomůckou pro usazení stromku do správné hloubky.
Zeminu k zasypávání můžeme použít i původní, pokud je dostatečně úrodná a kvalitní. V opačném případě ji doplníme o kompostovou zeminu nebo koupeným zahradnickým substrátem. U písčitých půd můžeme přidat místo části objemu jíl pro větší schopnost půdy udržet vláhu a tím i pro lepší příjem živin. Původní zeminu předem dobře rozdrobíme a zbavíme všech hrud, které by působily zbytečné nakypření zásypu.
Zásyp kořenů stromku opatrně přišlápneme – špičkou boty směrem ke kmínku. Doplníme zeminu a upravíme ji do tvaru zálivkové mísy.
Stromek vydatně zalijeme (sázíme tzv. do vody – až voda kolem stromku zůstane chvíli stát). Zeminu u stromku můžeme i mulčovat. Vydatná zálivka je důležitá zvláště pro dobré spojení nejmenších kořínků s okolní zeminou. Bez zajištění této tzv. kapilarity by mohl stromek trpět suchem. Mohlo by se pak stát, že nezakoření.
Kolem kmínku necháme volný prostor na šířku dlaně – jako ochranu krčku stromku před případným napadením houbovými chorobami.
Ke kůlu uvážeme kmínek pevně, ale současně tak, aby úvazek pružil a měl i dostatečnou vůli pro růst kmene. Vhodným materiálem jsou širší textilní pásky. Ani ty však nezapomeneme odstranit včas, aby kmen nesevřely a nepoškodily ho.
Na zimu stromek opatříme vhodným obalem proti případnému okusu zvěří.
V době opadu listů tvoří všechny dřeviny na svých kořenech velké množství nových savých kořenů. Tento jev potvrzuje, že ještě před nástupem zimního klidového období dřeviny ukládají ve svých zásobních buňkách množství živných látek. Tento proces můžeme podpořit.