Domů » Kalendárium » Ovocná zahrada » Plody peckovin zasažených virem šarky předčasně opadávají
Plody peckovin zasažených virem šarky předčasně opadávají
19. 9. 2019
Na českém území jsou rozšířeny všechny kmeny šarky švestky, které napadají všechny druhy modrých peckovin, meruněk a broskvoní.
Hostitelskými rostlinami šarky jsou tedy vedle slivoní, meruněk a broskvoní také japonská slíva a myrobalán, méně mandloň, v jižních zemích Evropy i třešeň a višeň. Šarka infikuje také okrasné a plané druhy slivoní, které pak mohou být zdrojem infekce ovocných druhů peckovin.
Virus šarky neboli virus neštovic peckovin (Plum pox virus, PPV) je přenášen mšicemi, dále je šířen ovocnými výpěstky – rouby a očky, vegetativně množenými podnožemi. Obecně platí, že citlivější k napadení jsou mladé stromky. Zjistí-li se při sklizni napadení šarkou, je doporučováno stromy vykopat i s kořeny a spálit je.
Příznaky virových neštovic peckovin na švestkách; foto Jaroslav Rod
U švestek vyvolává virus typické barevné příznaky: projasnění žilek na listech nebo tmavé vzory podél hlavních a sekundárních žilek. Později se objevují chlorotické prstence, méně pak proužky. Na plodech jsou výrazné měkké prohlubně, ve kterých pletivo nekrotizuje a plody předčasně opadávají, krvavá dužnina bývá bez chuti a bez cukru.
Příznaky virových neštovic na pecce meruňky; foto Jaroslav Rod
U meruněk nejsou na listech jasně pozorovatelné symptomy, na plodech se objevují proměnlivě podle odrůdy. Typickým příznakem všech postižených meruněk jsou světle hnědé až bílé kroužky na peckách.
Příznaky šarky na broskvi, foto Tomáš Jan
Broskvoně při napadení vykazují na rašících listech silnou žilkovou mozaiku spojenou s deformacemi listů. Symptomy jsou nejzřetelnější pouze na prvních listech, pak ustupují. Plody mívají na slupce charakteristickou nevýraznou kroužkovitou kresbu a skvrny. Někdy jsou deformované s předčasným dozráváním a opadem.
- Projevy šarky na peckovinách závisí na druhu a kultivaru. Odolnější odrůdy bývají bez příznaků, tolerantní odrůdy obvykle nemají příznaky na plodech.
- Typickým příznakem jsou rozpité, světle- a žlutozelené prstence, skvrny nebo proužky na listech švestky a meruňky. U meruněk a broskvoní bývají skvrny u listových žilek.
- Plody méně narůstají, nemají chuť, nejsou sladké, předčasně opadávají.
- Šarka deformuje především plody švestek. Virové neštovice poškozují rovněž dužninu plodů nebo pecku. Kůře hrozí nekróza, stromu až odumírání.
Zajímá toto téma vaše přátele? Dejte jim vědět!
Prosíme, nezapomeňte článek pochválit klepnutím na ❤