Jak pečovat o ovocné dřeviny v srpnu, co řezat, kdy řez odložit

11. 8. 2020

V srpnu běží poslední týdny vhodné na letní úpravu korun ovocných dřevin. Stromům pomůžeme s úrodou podpěrami, ošetříme případná poranění. 

Udržovací řez peckovin v srpnu

Pokud jsme peckoviny neprořezali již během sklizně, měli bychom řez stihnout do konce měsíce. Pozdější termín by přispíval ke zhoršenému hojení ran a tvorbě klejotoku. S větším a hlubším řezem broskvoně však už raději počkáme do jara, do období, kdy pokvete.

Průklest rybízů a angreštů

U keřů drobného ovoce odstraňuje poškozené, suché nebo zasychající výhony, větve zahušťující a staré. Udržovací řez provádíme při sklizni či po sklizni. Zmlazování přestárlých keřů raději necháme na předjaří, na únor a březen.

Letní doplňkový řez jádrovin v srpnu

Cílem tohoto pozdně letního řezu jádrovin je dostat více světla do koruny, odstranit zahušťující letorosty a snížit počet růstových vrcholů. Při vlastním řezu se snažíme zachovat co nejvíce zdravé neporušené listové plochy v blízkosti plodů, aby zásobování jablka asimiláty zůstalo vydatné.

Po správně provedeném řezu bude koruna světlejší a plody se budou lépe vybarvovat. S větším řezem raději počkáme na zimní nebo předjarní období, kdy jsou stromy neolistěné. Nedojte k takovému oslabení stromů, jako by došlo při řezu v srpnu. Do koruny je i lépe vidět.

Podpěry stromu obtěžkaného úrodou

Podpěrami a vyvázáním pomůžeme přetíženému stromu; foto J. Frič

Pomoc závlahou a podpěrami

V suchém období pamatujeme vydatnou zálivkou i na ovocné stromy a keře, nejlépe odstátou vodou.

Podpíráme stromy a větve obtěžkané úrodou. Zabráníme tím rozlomení koruny. K podepření používáme různé berličky, podpůrné konstrukce nebo větve vyvazujeme. Při přetížení korun stromů hrozí hluboké vylomení větví. Dojde-li k němu, ránu ošetříme a řezem odlehčíme větvi, která na stromě zůstala poškozená.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x