Ovocná zahrada v březnu: prevence chorob, řez, roubování

17. 3. 2020

Pěkné jarní dny nás lákají ven, a tak se konečně můžeme věnovat činnostem, které jsme si naplánovali. V ovocné zahradě máme co dělat klidně od rána do večera.

Ve sklepě dozrávají i poslední pozdně zimní odrůdy jablek jako Topaz nebo Zuzana, ze starších pak Zvonkové, Ontario a další. Potěšíme se jejich chutěmi, ať už plodu, nebo po tepelné úpravě. V této době sice už neobsahují mnoho vitaminů, avšak vláknina z nich je našemu zdraví stále prospěšná.

Výsadba ovocných stromků

Je vhodná doba pro výsadbu ovocných stromků, jestliže jsme to nestihli na podzim. Při nákupu dáváme velký pozor, v jakém stavu stromek je. Nekupujeme ho, pakliže je nápadně lehký, má svrasklou kůru nebo na pohled suché kořeny. To jsou známky toho, že byl přes zimu špatně uskladněný a je vyschlý. U vlastních stromků, zvláště pokud nebyly ideálně skladované, zastřihneme kořeny a stromek i s kmínkem ponoříme na noc do vody a poté ihned sázíme. S výsadbou broskvoní nespěcháme, vhodné je sázet je až do teplejší půdy, neškodí sázet těsně před květem nebo v květu.

Meruňka - řez po výsadbě

Výsadbový řez meruňky

Řez po výsadbě

Po výsadbě a také u stromků na podzim sázených provedeme řez po výsadbě. Pokud sázíme špičák, pouze zastřihneme terminál na rozvětvení podle zvolené výšky kmene. Stromek vyšších tvarů s korunkou seřízneme u většiny druhů hluboko. Ponecháváme 3 až 5 kosterních větví (ostatní odstraníme), které seřízneme na 3 až 5 pupenů, koncový pupen ven z korunky, terminál ponecháváme delší (seřízneme na 5 až 7 pupenů).

  • U broskvoní terminál odstraňujeme.
  • Třešně tak hluboko neřežeme, ponechané kosterní výhony a terminál seřízneme cca o 1/3.
  • Stromky nízkých tvarů také neřežeme příliš mnoho, ponechané výhony zakrátíme cca o 1/3.

Nezapomeneme řezné rány pečlivě zamazat štěpařským voskem. V případě suchého počasí opakovaně zaléváme. Jestliže vysazené stromky delší dobu neraší, vyryjeme je, obnovíme řezné rány kořenů, namočíme přes noc do vody a znovu zasadíme, případně ještě více zkrátíme nadzemní část.

Višeň po březnovém řezu

Višeň po předjarním řezu

Řez ovocných dřevin

Dokončujeme řez drobného ovoce, řežeme jádroviny a pustíme se do řezu chladnomilných červených a modrých peckovin. Obecně platí, že u čtvrtkmenůvysokokmenů není potřeba příliš detailní řez. Používáme spíše pilku než nůžky. Provedeme průklest, kterým odstraníme korunu příliš zahušťující větve, větve poškozené, nemocné a suché; vzpřímeně rostoucí, souběžně rostoucí s jinou větví nebo se nevhodně křížící. Nůžkami pak korunu pouze „doladíme“.

Slivoň po řezu v březnu

Slivoně po předjarním řezu

  • Rozhodně nemusíme a ani to není žádoucí zkracovat jednoleté výhony tak, jak se to provádí u broskvoní, což je v zahradách často viděný nešvar. Toto vede ke zbytečnému zahušťování korun stromů na úkor plodnosti.
  • Bujně rostoucí strom se snažíme řezat méně a podpořit tak jeho plodnost, strom, který naopak „babčí“, tedy málo roste a mnoho plodí, řežeme hlouběji, abychom podpořili jeho růst a výměnu plodného dřeva, čímž se zvýší kvalita ovoce.
  • U nízkokmenů provádíme řez detailnější, avšak opět není potřeba příliš zkracovat jednoleté výhony, pouze pokud jsme tak neučinili letním řezem, a jsou tak příliš dlouhé.
  • Zvlášť se vyhneme zkracování výhonů u jabloní plodících na dlouhém dřevě (konců jednoletých výhonů). Jsou to převážně odrůdy typu Rubín, Bohemie aj., které by v tomto případě neměly téměř žádnou plodnost.

S řezem teplomilných plodin jako jsou mandloně, meruňky a broskvoně nespěcháme, jsou velmi náchylné na namrznutí i při slabších mrazech. Ideální doba pro jejich řez je těsně před jejich květem případně v květu. Ten v teplejších letech může nastat už koncem března, zpravidla však až začátkem dubna, proto jejich řez odložíme až na tuto dobu.

Květy mandloně

Mandloň kvete jako první ovocný druh

Ochrana proti moniliovému úžehu

Pokud přece jenom v březnu začnou kvést mandloně nebo i meruňky, musíme je ošetřit proti nebezpečnému moniliovému úžehu. Tato houbová choroba proniká za vhodných podmínek (chladnější a vlhčí počasí v době květu) přes květní orgány do plodonosných větviček a způsobuje jejich následné odumírání a prosychání stromů.

Používáme zásadně přípravky relativně neškodné pro včely a i tak ošetřujeme brzy ráno před výletem včel nebo naopak večer poté, kdy už je let včel ukončen.

Minimálně jednou ošetříme vhodným fungicidem na začátku květu, pakliže je v průběhu květu příznivé počasí pro šíření infekce, provedeme ještě další ošetření do plného květu, případně i další v době dokvétání stromů. Jako prevence je nutné důsledné odstraňování odumřelých větví ihned po jejich uschnutí v minulé sezóně.

Přeroubování jabloní a hrušní

Můžeme přeroubovat starší jabloně a hrušně. Rouby musíme odebírat ze zaručeně zdravých stromů, zcela nenarašené, uchovávat v chladnu. Přeroubovávat má také smysl pouze zdravé stromy odrůd, které jsou již překonány a jejichž kvalita nám nevyhovuje. Přeroubování spojíme se zmlazením těchto stromů.

Pokud máme menší zahradu, můžeme naroubovat i několik odrůd na jeden strom. Můžeme tak řešit i jejich vzájemné opylování. Vybíráme však podobně rostoucí odrůdy, není vhodné kombinovat různě bujně rostoucí odrůdy.

  • Pro přeroubování existuje několik metod, rozhodně však nezapomeneme na pevné přivázání roubovací páskou a důkladné zamazání všech dutin, konců roubů a řezné rány na větvi štěpařským voskem.

Proti kadeřavosti broskvoní

Pokud počasí nebo náš čas nedovolily koncem února ošetřit broskvoně proti kadeřavosti, příhodná doba trvá do poloviny března. První ošetření provádíme přípravkem s obsahem mědi, druhé ošetření s odstupem 10 až 14 dnů zpravidla také přípravkem s obsahem mědi, poslední ošetření pak po dalších 10 až 14 dnech jiným vhodným fungicidem.

  • Postřik proti kadeřavosti nezanedbáváme, protože téměř každý rok je infekce více či méně silná. Stromy poškozené kadeřavostí sice následně poškozené listy shodí a vytvoří nové, avšak značně se tím vyčerpají, což se projeví jak na jejich kondici, tak na kvalitě a množství úrody.

Proti hnědému padlí angreštu

Koncem měsíce nastává vhodná doba k ošetření angreštu proti hnědému padlí. Ošetřujeme vhodným fungicidem 10 dnů před očekávaným květem, nejpozději pak v květu a následně opakujeme dvakrát po 10 až 14 dnech.

Přihnojíme jahodník

Po oschnutí pozemku očistíme rostliny jahodníku. Zbavíme je starých a suchých listů, postupujeme však opatrně, abychom neponičili rašící srdíčka rostlin. Rostliny okopeme a přihnojíme ledkem, případně kompostem.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 4. 2024

Výsevní záhon pro venkovní předpěstování sazenic

Zejména v zeleninové zahradě je výhodné využívat menší volnou záhonovou plochu, na které si vypěstujeme sazeničky zeleniny. Kupované sazenice jsou mnohdy drahé a navíc nebývá k dispozici výběr odrůd podle našich představ.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x