Ostružiník v létě zastřihneme, předčasný obrost zaštípneme

17. 7. 2020

Keře popínavých ostružiníků by neměly být příliš husté. Všechny postranní výhony narostlé na nových výhonech proto už během léta krátíme.

Postranní výhony zkracujeme od druhé poloviny června do začátku září za druhým nebo třetím listem.

Připomeňme, že stejně jako maliník plodí ostružiník na jednoletých výhonech narostlých v předchozím roce. Nové výhony vyrůstají každoročně z adventivních pupenů kořenového krčku.

Jarní řez a letní příprava na příští sezonu

Ostružiník řežeme brzy zjara, kdy již neočekáváme silnější mrazy. Pamatujeme na náhlý pokles teploty i kvůli tomu, že řezem odstraníme z výhonů suché listí, které keř dobře chrání před namrzáním. Zejména v oblastech s chladnějším podnebím můžeme posílit ochranu mladých výhonů ostružiníku krytem ze slaměných rohoží, nastýlkou z chvojí apod.

Jako preventivní ochranu před houbovými chorobami doporučujeme ořezaný materiál zlikvidovat. Nikdy tyto zbytky dřevní biomasy nenecháváme ležet pod rostlinami.

Růst letorostů příznivě ovlivníme tím, že už během léta zaštípneme předčasný obrost a to na dva až tři listy.

  • Každoročně odstraňujeme odplozené dřevo u kořenového krčku.
  • Zkracujeme též výhony, které budou v daném roce plodit.
  • Předčasný obrost, který se vytváří na silných letorostech, zjara odstraníme nebo zkrátíme na jeden dobře vyvinutý pupen.
Ostružiník

Poléhavý ostružiník potřebuje oporu – optimálně dráty ve třech výškách foto Shutterstock

  • Poléhavé odrůdy ostružiníku vyžadují drátěnou oporu, která by měla dosahovat výšky 1,8 až 2 m. Většinou stačí tři napínací dráty. Spodní drát upevníme  0,6 až 0,8 m nad zemí.

Podle vzrůstnosti ponecháváme jednotlivé rostlině tři až šest výhonů. Zkracujeme je na délku tří až čtyř metrů podle tloušťky a prostoru, který má rostlina k dispozici. Výhony upevníme ke dvěma spodním drátům, pokud má drátěnka tři. K vrchnímu drátu přichytíme nové letorosty. Toto uspořádání urychluje sklizeň, protože plody visí v téže výšce.

  • Vzpřímeně rostoucím odrůdám ostružiníku pouze krátíme v předjaří boční obrost na dva až čtyři pupeny a vrcholy výhonů asi o jednu pětinu. Kratší postranní obrost ve střední až horní třetině výhonu nezkracujeme.

Dobře ošetřované výsadby ostružiníku se dožívají na zahrádkách 15 až 18 let.

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 9. 2024

Plody peckovin zasažených virem šarky předčasně opadávají

V Česku jsou rozšířeny všechny kmeny šarky švestky, které napadají všechny druhy modrých peckovin, meruněk a broskvoní. Virus je přenášen mšicemi, dále je šířen ovocnými výpěstky – rouby a očky, vegetativně množenými podnožemi.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x