Ošetření dřevin před chorobami a škůdci volá na podzim po akci

12. 10. 2023

Většina ošetření ovocných dřevin v době vegetace je za námi. Na podzim nás ale čekají neméně důležité preventivní práce.

Stromy potřebují  kvalitní podzimní ošetření

  • U jádrovin, které jsme ještě nesklidili, můžeme proti pozdní formě strupovitosti ještě použít přípravky, které jsou k tomu určené.  Toto ošetření další efekt a to, že snižuje i výskyt skládkových chorob během skladování. Aktualizované informace o přípravcích proti strupovitosti naleznete v Rostlinolékařském portálu.
  • Těsně před opadem listí se v poslední době často doporučuje sanitární ošetření stromů proti strupovitosti 5% roztokem močoviny.

    Spory strupovitosti infikovaly jablko

    Jablka infikovaná strupovitostí (Venturia inaequalis); foto Shutterstock

  • Po sklizni jádrovin i peckovin ze země důkladně odstraníme všechny spadlé nahnilé plody. Odstranit bychom měli také všechny plody napadené moniliózou, které zůstaly na stromech, a které by byly zdrojem infekce moniliniózní spály nebo moniliniózní hniloby. To je někdy značně problematické, zejména u peckovin, protože napadené plody na větvích velmi pevně drží.

    moniliová hniloba

    Ani pod stromy nesmí zůstat žádné moniliniózní plody

  • Po opadu listů na broskvoních je vhodné provést preventivní ošetření měďnatými přípravky proti kadeřavosti. Počasí by však mělo být suché a teplota vyšší než 7 °C. Toto ošetření bereme jako doplňkové, základního ošetření provádíme v předjaří.
  • Po opadu listů se v poslední době doporučuje ošetření ovocných dřevin měďnatými přípravky proti stále se rozšiřujícímu výskytu korových nekróz.
  • Tam, kde se na jabloních za vegetace vyskytla vlnatka krvavá, velmi přizpůsobivá mšice, je ještě možné stromy ošetřit vhodným insektididem.
  • Puklice patří mezi významné škůdce, kteří škodí sání obdobně jako mšice. Na ovocných stromech škodí zhoršenou kvalitou plodů, jejich opade, krněním a opadáváním větví. Na dřevinách, na kterých se puklice vyskytly, je vhodné nejpozději do poloviny října upevnit na kmeny lepové pásy nebo je natřít speciálními lepy. Lepové pásky se na kmenech stromů nechávají do února.

    puklice na ovocném stromě

    Puklice švestková na větvi slivoně

  • Poškození větve při z česání ovoce nyní zakrátíme, větší oděrky na kůře kmene ošetříme a zajistíme, aby nedocházelo k jejímu dalšímu odírání např. kůly či konstrukce proti vyvrácení.
  • V boji s houbovými chorobami je důležité, aby stromy byly v dobré kondici, proto je na podzim hnojíme. Zde se doporučuje hnojivo s vyšším obsahem draslíku a nižším obsahem dusíku.

Foto autor a Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

7. 9. 2024

Jak poznat, že nastal čas na sklizeň jablek a hrušek

Správná sklizňová zralost nastává zpravidla při snadné odlučitelnosti stopky od větévky. Jsou však odrůdy u kterých to neplatí, potom se hodnotí ostatní znaky: barva jadérek, vybarvení slupky a i větší propad plodů za bezvětří.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x